$
תעשייה ופיננסים

אפקט מקרון הזניק את השקעות הנדל"ן המסחרי בצרפת

המדיניות הידידותית לעסקים של הנשיא ועניין גובר מצד חברות טכנולוגיה הביאו את ההשקעות בנדל"ן מסחרי בצרפת לשיא של עשור. למרות החשש מהשפעות מלחמת סחר עם ארה"ב, האולימפיאדה בפריז ב־2024 ותוכניות פיתוח משמרות את המומנטום

שירות כלכליסט 23:0803.07.18

ההשקעות בנדל"ן מסחרי בצרפת הגיעו לרמתן הגבוהה ביותר מאז 2008 - כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל".

 

עם זאת, על המגמה החיובית מעיב חשש מהאטה בכלכלה, שנהנתה ממה שזכה לכינוי "אפקט מקרון" - על שמו של הנשיא חובב הרפורמות עמנואל מקרון שניצח בבחירות במאי 2017.

 

לפי נתונים של חברת המחקר Real Capital Analytics, היקף ההשקעות בנדל"ן מסחרי בצרפת הגיע ל־39.4 מיליארד יורו ב־2017, זאת לעומת השקעות של 34.8 מיליארד יורו ב־2016. ב־2007, השנה הראשונה שעליה אספה חברת המחקר נתונים, הגיע היקף ההשקעות ל־33.5 מיליארד יורו.

 

 

הביקוש לחללי משרדים באזור פריז מוביל את המגמה. ברבעון הראשון של 2018, הושכרו כמעט 750 אלף מ"ר של שטחי משרדים במחוז של עיר הבירה. לפי חברת הנדל"ן הבינלאומית נייט־פרנק, זוהי פתיחת השנה הטובה ביותר מאז 2007. במהלך 2017 הושכרו באזור פריז 2.6 מיליון מ"ר של שטחי משרדים, 15% יותר מהממוצע של כל העשור.

 

סוכני נדל"ן ומשקיעים מציינים כי צמיחת המשק הצרפתי והגישה הידידותית לעסקים של הנשיא מקרון גורמות להתעוררות בשוק ומושכות אליו משקיעים מאסיה ומהמזרח התיכון. "הממשלה החדשה שינתה את התדמית של צרפת מחוץ לצרפת", אמר לוול סטריט ג'ורנל תומא גויו, מנהל השלוחה הצרפתית של קרן הנדל"ן בבית ההשקעות שרודר.

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון בכנס טכנולוגיה בפריז נשיא צרפת עמנואל מקרון בכנס טכנולוגיה בפריז צילום: אם סי טי

גורם נוסף שמניע את שוק הנדל"ן הצרפתי הוא העלייה בפעילות חברות טכנולוגיה במדינה. כך למשל, בינואר הודיעה אלפאבית, החברה־האם של גוגל, כי היא תגדיל את מספר עובדיה בצרפת ב־50% ותשכור לשם כך משרדים נוספים בשטח 6,000 מ"ר. עוד עסקה בולטת היתה זו של ענקית הטכנולוגיה אפל, שרכשה השנה בניין בשדרות שאנז אליזה בפריז ב־600 מיליון יורו. החברה מתכננת להקים שם את חנות הדגל שלה באירופה.

 

גם בנקים בינלאומיים הגבירו את פעילותם בשוק הנדלן הצרפתי. כך למשל, זרוע השקעות הנדל"ן של ג'יי. פי מורגן האמריקאי רכשה שלושה בניינים בפריז בסכום כולל של 800 מיליון יורו. הבנק הצרפתי BNP פאריבה השקיע באמצעות זרוע הנדל"ן שלו בפיתוח שני בנייני משרדים ברובע לה דפנס בפריז.

 

אירוח המשחקים האולימפיים בפריז ב־2024 ותוכנית האב השאפתנית לפיתוח תשתיות התחבורה באיזור פריז הביאו את חברת המחקר JLL להעריך כי מספר המשרדים החדשים במחוז הבירה יזנק ב־30% עד 2021.

 

למרות האופטימיות, ישנם גורמים שמאיימים על הפריחה בשוק הנדל"ן. הבנק המרכזי של צרפת חתך בחודש שעבר את תחזית הצמיחה ל־2018 מ־2% ל־1.8% בגלל החשש מהשפעה של מלחמת סחר עם ארה"ב על גוש היורו. גורם נוסף הוא המחירים הגבוהים יחסית של נדל"ן מסחרי בצרפת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x