$
כלכלה ומדיניות

טראמפ חתם על הוראות שמקלות על הממשל לפטר עובדים גרועים

נשיא ארה"ב מבקש לחולל מהפכה ביחסי העבודה בממשל הפדראלי: ביצועים יועדפו על פני ותק; לעובדים יינתן פרק זמן קצר יותר להשתפר; ויכולת ההתארגנות תוגבל. נציגי האיגודים המקצועיים: "התקפה ישירה על זכויות של מיליונים"

שירות כלכליסט 13:0026.05.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם על שלוש הוראות מנהליות שמקלות על הממשל הפדרלי לפטר עובדים שלשיטתו מציגים ביצועים נחותים - כך הודיע הבית הלבן אתמול, וספג בעקבות זאת אש מצד נציגי איגודים מקצועיים שאמרו כי השינויים הגורפים מהווים "התקפה ישירה" על זכויותיהם של מיליוני עובדים. 

 

ההוראה הראשונה מפחיתה את "תקופת החסד" שניתנת לעובדים לשפר את ביצועיהם, שכרגע עומדת על 120-60 יום, ומעודדת סוכנויות פדרליות לפטר עובדים במקום להשעות אותם בעקבות התנהגות לא ראויה, וכן מחלישה את איגודי העובדים הפדרלים - כך אמרו פקידים בכירים. תקופת החסד החדשה תימשך רק 30 יום.  

יריד תעסוקה של מובטלים בקליפורניה יריד תעסוקה של מובטלים בקליפורניה צילום: בלומברג

 

הוראה נוספת תיצור קבוצת עבודה שתנתח את יחסי העבודה הפדרליים ואת החוזים עם האיגודים, ותעודד סוכנויות לתעדף ביצועים על פני וותק, בעת השיקול אם לפטר עובד.

 

ההוראה השלישית מגבילה את משך הזמן על חשבון העבודה שעובד יכול לנצל לטובת פעילות של האיגוד.

 

"ההוראות המנהליות האלו יקלו על סוכנויות לפטר עובדים שמציגים ביצועים חלשים ולוודא שכספי משלם המיסים מנוצלים ביתר יעילות", כך אמר אנדרו ברמברג (Bremberg), ראש המועצה למדיניות מקומית של טראמפ בעת חשיפת ההוראות, שלטענתו מהוות מימוש של דברים שאמר טראמפ באחד מנאומי מצב האומה שנשא.

 

פקידים בכירים אמרו שהם מאמינים שההוראות נמצאות בגדר סמכותו של הנשיא, אם כי היו רוצים שהצעות לרפורמות אזרחיות נרחבות יגיעו מהקונגרס.

 

איגודי עובדים פדרלים אמרו בעקבות ההודעה שההוראות מונעות מחבריהם זכויות עבודה בסיסיות, ושהזכות לייצוג הוגן חוסכת את כספי משלם המיסים בטווח הארוך בכך שהיא עוזרת לפתור סכסוכים.

 

"ההוראות החדשות מהוות התקפה ישירה על הזכויות החוקיות וההגנות שהקונגרס הבטיח לשני מיליון עובדי המגזר הציבורי אשר עובדים עבור הממשלה הפדרלית", כך אמר ג'יי דייויס קוקס סיניור, נשיא הפדרציה האמריקאית של עובדי ממשלה, אשר מונה כ-700,000 עובדים ביניהם עובדים ממשלתיים ופדרליים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x