$
כלכלה ומדיניות

סוריה: מטוסי קרב תקפו בסיסים צבאיים בשני יעדים

גורם צבאי בכיר בסוריה טען כי שישה טילים שוגרו לעבר שדה תעופה צבאי בחומס ושלושה לעבר בסיס בפרברי דמשק והם יורטו. ארה"ב מבהירה: "אין פעילות אמריקנית באזור". בדובר צה"ל סירבו להגיב. הערכה: גורמי מורדים בשליחות גורם אחר ביצעו את המתקפה

ynet 06:5617.04.18
תקיפה בסוריה: הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה הלילה (ג') כי מערכות ההגנה האוויריות הגיבו למתקפת טילים לעבר שני בסיסים צבאיים במדינה. כלי תקשורת המזוהים עם משטרו של הנשיא בשאר אסד דיווחו כי המתקפה באזור חומס כוונה לעבר בסיס א-שעיראת, הממוקם דרומית-מזרחית לעיר, שהותקף אשתקד על-ידי האמריקנים בתגובה לטבח הכימי בעיירה חאן שייחון.

 

 

 

תיעוד שיגור הנ"מ בפרברי חומס

 

משרד ההגנה האמריקני שיגר במהרה הבהרה כי "אין פעילות אמריקנית באזור בשעה זו", ובסוכנות הידיעות רויטרס נכתב כי דובר צה"ל סירבו להגיב לדיווחים. נכון לשעה זו הדיווחים לא מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל. לפי שעה, המתקפה נראית כמו פעולה של גורמי מורדים מקומיים, בשליחות גורם ערבי, אמריקני או גורם אחר באזור - דומה לפעולות המורדים החות'ים בתימן הפועלים בשליחות איראן.

 

 

גורם צבאי בכיר בסוריה מסר כי שוגרו שישה טילים לעבר שדה התעופה הצבאי בפרברי העיר חומס, ושלושה נוספים לשדה תעופה צבאי בא-דמיר שבפרברי הבירה דמשק. גם ארגון האופוזיציה "מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם" אישר כי התבצעו שיגורים לעבר פרברי הבירה. בדיווח הראשוני נטען כי מטוסי קרב ביצעו את התקיפה.

 

תקיפה אמריקאית בסוריה בשבוע שעבר תקיפה אמריקאית בסוריה בשבוע שעבר צילום: איי פי

 

 

אתמול דווח ב"ניו יורק טיימס" כי בכיר בצה"ל הודה שהתקיפה בבסיס T-4 שבה נהרגו 14 בני אדם בשבוע שעבר הייתה ישראלית. לדברי הבכיר, מדובר בתקיפה הראשונה של מתקנים ואנשי ביטחון איראניים. הבכיר התייחס למל"ט הנפץ האיראני שיורט בידי חיל האוויר בחודש פברואר ואמר: "זו הפעם הראשונה שראינו שאיראן פועלת ישירות נגד ישראל ולא באמצעות בת חסות. זה פתח עידן חדש במערכה".

 

שעות לאחר הפרסום, כתב הפרשן הבכיר של העיתון כי בדובר צה"ל דחו את הדיווח והדגישו כי ישראל אינה מגיבה לדיווחים זרים.

 

סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, אמר אמש כי "חיסול האיראנים על ידי ישראל בשדה התעופה יזכה לתגובה". קאסם אמר לערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני כי "ישראל רצתה ליצור משוואה אשר מראה שהיא שולטת בכללי העימות, וזה לא מקובל עלינו. אנו מצפים לתגובה איראנית נגד ישראל, אך איננו יודעים את אופיה, טבעה או פרטיה". בתוך כך צה"ל נערך בצורה מוגברת ברמת הגולן - הן באוויר והן בקרקע - מחשש לתגובה איראנית.

 

בסוף השבוע תקפו שלוש המעצמות ארצות הברית, בריטניה וצרפת שורת יעדים בסוריה בתגובה לתקיפה הכימית של המשטר בעיירה דומא לפני כשבועיים. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע בשבת לפנות בוקר כי הוא הורה על "פעולה מדויקת נגד יכולותיו הכימיות של הרודן אסד".

 

יותר מ-100 טילים שוגרו לעבר מבנים שהיו קשורים למערך הכימי במדינה - ובסוריה טענו כי מערכות ההגנה יירטו והסיטו ממסלולם את מרביתם.

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי תקפה בשבת בצהריים את אסד ואמרה כי "מי שתוקף את עמו בנשק כימי - דינו להיענש". בהצהרה שנשאה בפני עיתונאים אמרה מיי כי בריטניה מחזיקה בהוכחות חותכות לכך שאסד עומד מאחורי התקיפה בדומא - וכי הוא ממשיך להחזיק במחסנים של נשק כימי ולהשתמש בו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x