$
כלכלה ומדיניות

הטבות המס לענקיות בינלאומיות אחראיות לרבע מהתמ"ג של אירלנד

מחקר של האיחוד האירופי מסמן לראשונה את המדינות החברות בו שמאפשרות לתאגידים הגדולים להתחמק מתשלום מס. האיחוד מותח ביקורת גם על הולנד, בלגיה ולוקסמבורג

שירות כלכליסט 19:0007.03.18

האיחוד האירופי מפנה לראשונה אצבע מאשימה כלפי המדינות החברות בו שנוקטות מדיניות שמאפשרת לחברות בינלאומיות לשלם מסים נמוכים במיוחד. דו"ח שפרסמה היום (ד') הנציבות האירופית, מונה את בלגיה, קפריסין, הולנד, אירלנד, לוקסמבורג, מלטה והונגריה כמדינות שחברות באיחוד ומאפשרות לתאגידים בינלאומיים להתחמק מתשלום מסים על הכנסות מקניין רוחני.

 

 

 

לפי המחקר, חברות בינלאומיות עשו שימוש נרחב כל כך באירלנד לניתוב תמלוגים על קניין רוחני למטרות התחמקות ממס, עד שכ־23% מהתוצר של המדינה בין 2010 ל־2015 הגיע מאותם תמלוגים. לשם השוואה, ממוצע ההכנסות מתמלוגי קניין רוחני כחלק מהתוצר של האיחוד האירופי כולו הוא פחות מאחוז אחד. הדו"ח מנתח מידע שנאסף מהמדינות החברות באיחוד ומצביע על חוקים במדינות שמאפשרות לחברות בינלאומיות להימנע מתשלום מסים. עם זאת, הנציבות נמנעת בהאשמה מפורשת של המדינות בסיוע להתחמקות ממס, אלא קוראת לרפורמה מקיפה במיסוי קניין רוחני ברמת המדינות והאיחוד כולו.

 

האיחוד האירופי האיחוד האירופי צילום: בלומברג

 

העברת הכנסות מתמלוגים מחברה־בת אחת לאחרת היא אחד מהאמצעים השכיחים של חברות בינלאומיות לנתב רווחים ממדינות שבהן יש שיעור מס גבוה לכאלו שבהן יש שיעור מס נמוך. שתי שיטות שכיחות אחרות הן העברות של תשלומי ריבית על הלוואות שניתנות מחברה־בת אחת לאחרת, והעברות של דיבידנדים.

 

מדינות באיחוד האירופי פיתחו מגוון תמריצים כדי לפתות תאגידים בינלאומיים לפתוח חברות־בנות בתחומיהן, במטרה ליצור עבודות ולהניע צמיחה במשק. עם זאת, התאגידים ניצלו את פערי החקיקה בין המדינות השונות כדי להפחית את תשלומי המס שלהן.

 

פייר מוסקוביסי, הנציב האירופי לענייני כלכלה, פיננסים ומיסוי, צפוי להגיש המלצות למדיניות מס חדשה באיחוד האירופי בסוף החודש. מוסקוביסי ימליץ על תיקונים לחוקי המס שיוכלו להתבצע באופן מהיר יחסית וכן על שינויי עומק במדיניות. כדי התיקונים הללו אכן יצאו אל הפועל, הן יידרשו לקבל אישור מהפרלמנט האירופי ומכל אחת מהמדינות החברות באיחוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x