$
כלכלה ומדיניות

מחסור בנייר טואלט בטאיוואן בשל בהלת צרכנים מהעלאת מחירים

החנויות מתקשות למלא את המדפים נוכח הביקוש הגובר, לאור דיווחים על העלאות צפויות במחירו של מוצר היסוד בחודש הבא ב-10%-30%. זאת כתוצאה מהעלייה הגלובלית במחירי עיסת הגלם

שירות כלכליסט 12:1127.02.18

בעריה המרכזיות של טאיוואן מתפשטת בהלה בקרב צרכנים בשם המחסור הגובר בנייר טואלט.

 

מעיר הבירה טאיפיי בצפון ועד לטיינאן בדרום, מתקשות החנויות למלא את המדפים נוכח הביקוש הגובר. זאת לאור דיווחים על העלאות צפויות במחירו של מוצר היסוד, ששלחו את הצרכנים לחנויות במטרה להצטייד במלאי בטרם יועלו המחירים.

 

 

 

יצרניות נייר הטואלט המקומיות הודיעו ביום ו' בשבוע שעבר כי באמצע מרץ המחירים יועלו ב-10%-30%. זאת כתוצאה מהעלייה הגלובלית במחירי עיסת הגלם. כך על פי דיווחים מסוכנות הידיעות המרכזית של המדינה.

 

במקומות מסוימים במדינה כבר אזל המלאי מהחנויות ובעלי העסקים מדווחים כי המלאים אוזלים ברגע שהנייר מגיע למדפים. הבהלה לנייר הטואלט אף העסיקה את כותרות העיתונים במדינה.

 

המחסור בנייר טואלט בטאיוואן המחסור בנייר טואלט בטאיוואן צילום: אי פי איי

 

גם באינטרנט המצב דומה – אתרי קמעונות מציעים לצרכנים נייר טואלט וממנפים את הבהלה הקיימת לקידום מכירותיהם.

 

על פי הצהרה מהמשרד לענייני כלכלה של טאיוואן, יצרניות נייר הטואלט, ובכללן חברות מקומיות כגון YFY וצ'נג לונג (Cheng Loong Corporation ) וכן יצרניות כגון קימברלי-קלארק טאיוואן, הודיעו כולן כי ברשותן די מלאי עיסת גלם כדי לעמוד בביקוש.

 

עליית המחירים נובעת בחלקה משיבושים באספקת עיסת נייר בעלת סיבים קצרים, כתוצאה משריפות ענק ביערות קנדה וכן בעיות ייצור בברזיל.

 

לפי המשרד לענייני כלכלה, מחיר העיסה מייצג כמחצית ממחיר נייר הטואלט. לטאיוואן משאבים מוגבלים לייצור נייר לשימושים שונים.

 

המשרד מעודד צרכנים לרכוש נייר טואלט העשוי מחומרים ממוחזרים, ואומר כי רק 5% מנייר הטואלט והטישו במדינה מיוצרים מנייר ממוחזר. זאת בהשוואה ל-65% אצל שכנתה יפן ולמעלה מ-50% בארה"ב ובאירופה.

 

המשרד מכיר ברגישות הגדולה יותר של היצרניות המקומיות למחסור בחומרי הגלם, והודיע כי יגן על הצרכנים מגאות במחירים.

 

"אם נגלה תנועות חריגות במחירי השוק או שחברות משתפות פעולה כדי לגרום לעלייה בלתי הוגנת במחירים, נדרוש מהוועדה לתחרות הוגנת לפתוח בחקירה", הודיע המשרד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x