תעשייה ופיננסים

דיווח בפרו: הנשיא לשעבר הבטיח ליוסי מימן 900 אלף ד' על תיווך עסקה מול חברת הבנייה קמארגו

על פי הודעת הפרקליטות בפרו מדובר בעסקה שנעשתה במקביל לעסקה מול חברת הבנייה הברזילאית אודברכט שהובילה לפתיחת החקירה הראשונה במסגרתה נחשד מימן בתיווך לשוחד

רן אברמסון 17:2427.11.17

איש העסקים הישראלי יוסי מימן שימש, לכאורה, מתווך בהעברת שוחד מחברת הבנייה הברזילאית קמארגו קוראה לנשיא לשעבר אלחנדרו טולדו, כך על פי דיווח היומון הפרואני לה רפובליקה שפרסם את הודעת הפרקליטות בפרו. על פי הדיווח הנשיא לשעבר שמבוקש בפרו ושוהה ככל הנראה בארה"ב הבטיח למימן סכום של כ-900 אלף דולר עבור התיווך בעסקה.

 

מוקדם יותר השנה, מימן הפך לאיש מפתח בחקירה סביב שוחד של 20 מיליון דולר שהעניקה לכאורה חברת הבנייה הברזילאית אודברכט לנשיא טולדו. חשבונות בנק שקשורים למימן שימשו לפי החשד להעברת השוחד לנשיא לשעבר.

 

 

על פי הדיווח טולדו נשא ונתן עם נציגי החברה הברזילאית על תשלום בגובה 3.5% מעלות פרוייקט בניית מקטע כביש בין ברזיל לפרו, או 6.3 מיליון דולר. טולדו עצמו היה אמור לקבל 5.4 מיליון דולר, והיתרה, 0.9 מיליון דולר, היו אמורים להגיע אל מימן. בסופו של דבר הועברו אל טולדו 3.9 מיליון דולר. הכסף הגיע לכאורה לטולדו דרך חשבונות בנק מחוץ לפרו שקשורים למימן ולאחותו מישל מימן ינקלביץ'. החשבונות ששימשו להעברת השוחד מקמארגו קוראה היו גם אלו ששימשו חברת בנייה ברזילאית נוספת, אודברכט, להעברת שוחד לטולדו. השוחד שקיבל לכאורה טולדו מאודברכט הוא זה שהביא לפתיחת החקירה בעניינו מלכתחילה.

 

לפי התביעה הפרואנית, השיחות בין טולדו לבין קמארגו קוריאה התרחשו בשלהי 2004 ותחילת 2005, כלומר, ככל הנראה בתקופה שבה הוא גם היה מעורב בעסקת השוחד עם אודרברכט, שגם היא היתה מעורבת בבניית האוטוסטראדה הבינלאומית. לפי התביעה, טולדו יצר קשר עם מימן לאחר שסיכם עם הברזילאים על גובה השוחד וקישר אותו לנציגי החברה הברזילאית, להם הוא מסר את פרטי חשבונות הבנק.

  

יוסי מימן. על פי התביעה השיחות עם קאמרגו התקיימו בתקופת השיחות עם אודברכט יוסי מימן. על פי התביעה השיחות עם קאמרגו התקיימו בתקופת השיחות עם אודברכט צילום: אוראל כהן

 

לפי הדיווח בלה רפובליקה, מימן, שחתם באוגוסט על הסכם שיתוף פעולה עם הפרקליטות הפרואנית, אישר כי בהתאם לבקשת טולדו, הוא מסר לקמארגו קוראה את פרטי חשבונות הבנק של החברות וורברי אנד קו. בסניף בנק ברקליס בלונדון, שרשומה על שמו ועל שם אחותו, וטריילברידג' בסניף סיטיבנק בלונדון, שרשומה על שמו.

 

לפי הפרקליטות הפרואנית בין 22 ביוני 2006 ל-12 במרץ 2007 הועברו לחשבון של טריילברידג' 760 אלף דולר. בין 19 במרץ 2007 ל-5 במרץ 2009 הגיעו 3.2 מיליון דולר לחשבון של וורברי אנד קו. הכסף שהועבר אל שני החשבונות הועבר לאחר מכן לחשבונות של קבוצת מרחב שבעלות מימן ומשם לטולדו. בסך הכל הגיעו לידיו של טולדו דרך החשבונות הללו 3,984,335 מיליון דולר.

 

בעקבות הגילויים הודיע השופט החוקר המילטון קסטרו על פתיחת חקירה בחשד לקשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון נגד טולדו, נציג קמארגו קוראה מרקוס דה מואורה ונדרליי, יוסי מימן ומישל מימן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x