• תפריט
חברה וסביבה

ממשלת רוסיה מכרה אחזקותיה, וקלצ'ניקוב תהפוך לחברה פרטית

על פי הדיווחים, החברה צפויה לעבור תהליך הפרטה שיותיר בה משקיע בודד - אלכסיי קריבורוצ'קו. החברה תמשיך לספק נשק לצבא הרוסי אך תחדור גם לתחומים אחרים כדי להרחיב את מקורות ההכנסה שלה

שירות כלכליסט 13:2514.11.17

"קלצ'ניקוב קונסטרן" מייצרת מוצרים המוצאים שימוש יומיומי ברחבי העולם. שם החברה הפך לנכס צאן ברזל של רוסיה. בשנים האחרונות ערכה החברה שינויים משמעותיים במבנה האחזקות שלה, התייעלה וחידשה את המותג.

 

 

 

אולם כעת, יצרנית הנשק עוברת שידוד מערכות מעמיק אף יותר, ועל פי הצהרות מטעם החברה ודיווחים בתקשורת הרוסית, עתידה החברה לעבור תהליך הפרטה שיותיר בה משקיע בודד – אלכסיי קריבורוצ'קו – שיחזיק את השליטה בחברה.

 

 

פוטין בסיור במפעל קלצ'ניקוב פוטין בסיור במפעל קלצ'ניקוב צילום: אי פי איי

 

 

מכירת אחזקותיה של ממשלת רוסיה בקלצ'ניקוב היא אחת משורה של שינויים בחברה, שבמשך 70 שנה ייצרה רובי קלצ'ניקוב, המוכרים יותר בשם AK-47 ונמצא בשימוש נרחב של כוחות מזוינים ברחבי העולם.

 

 

 

החברה בתצורתה הנוכחית, היא תוצר העידן הקפיטליסטי של חברה מהעידן הסובייטי והחברות הממשלתיות, שהחלה לפעול לאחר מלחמת העולם השנייה. כלי הנשק זכה לחיקויים רבים ברחבי הגוש המזרחי ובעולם וכיום על פי ההערכות ישנם כ-100 מיליון רובי קלצ'ניקוב בשימוש.

 

החברה תמשיך לספק נשק לצבא הרוסי אולם בינתיים החלה לחדור גם לתחומים אחרים במטרה להרחיב את מקורות ההכנסה שלה, כמו מכירת נשקים לשימוש פרטי, ייצור סירות מירוץ ומזל"טים וגביית תשלומי תמלוגים מחברות לפיתוח משחקי וידיאו על השימוש בסמל המסחרי שלה.

 

חברת האחזקות הממשלתית שנוסדה בימיו הראשונים של ולדימיר פוטין, רוסטק (Rostec) במטרה לגוון את קו המוצרים של חברות הביטחון ולשפר את המשילות בהן, מכרה ב-2013 נתח של מעט פחות מ-50% בקלצ'ניקוב, במהלך הפרטה חלקי. חרף המכירה המשיכה רוסטק להחזיק במניית השליטה בחברה וקריבורוצ'קו בכרבע ממנה, לצד משקיעים אחרים – אנדריי בוקרב ואיסקנדר מקמודוב - שהחזיקו ביתר המניות.

 

שתי מכירות – אחת שפורסמה ביום שישי והשנייה אתמול (ב') – יביאו לחילופין במבנה הבעלות של החברה ויעבירו לראשונה מאז הקמתה את מניית השליטה לידיים פרטיות.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x