$
כלכלה ומדיניות

דלתא: "לא נשלם מכס על המטוסים של בומברדייה"

הממשל האמריקאי מבקש להטיל מכסים בשיעור של 300% על מטוסי CSeries מתוצרת החברה הקנדית - בעקבות תלונה של בואינג; בדלתא מתעקשים: "החלטה שטותית"

שירות כלכליסט 09:3312.10.17

דלתא איירליינס מסרבת לשלם את שיעור המכס שקבע משרד המסחר האמריקאי, בשיעור של 300%, על מטוסי CSeries מתוצרת בומברדייה הקנדית. בעקבות כך, מוטלת בספק עסקת הרכישה המתוכננת של 75 יחידות מהמטוס החדש, במחיר של למעלה מ-5 מיליארד דולר.

 

"אנו דוחים את דרישת התשלום", אמר מנכ"ל דלתא, אד בסטיאן, בשיחת טלפון עם משקיעים בנוגע לרווחי הרבעון השלישי של החברה.

 

דלתא היא חברת התעופה הגדולה היחידה בארה"ב שרכשה עד כה את מטוסים ה-CSeries. בסטיאן כינה את החלטת משרד המסחר האמריקאי להטיל מכסי מגן על מטוסים "שטותית". הוא אמר כי דלתא מתכוונת לקבל לידיה את המטוסים שהוזמנו.

 

מפעל של בומברדייה מפעל של בומברדייה צילום: רויטרס

 

ההחלטה על הטלת מכסי המגן התקבלה בעקבות טענות שהעלתה יריבתה האמריקאית של בומברדייה, בואינג, שלפיהן החברה הקנדית משתמשת בסובסידיות מממשלת קנדה כדי למכור את מטוסי ה-CSeries במחיר "נמוך באופן אבסורדי".

 

תעריף המכס המוצע לא ייכנס לתוקפו אלא אם יקבל את אישור ועדת המסחר הבין-לאומית של ארה"ב (ITC) בתחילת שנה הבאה.

 

בתגובה לדבריו של בסטיאן, מסרה בומברדייה כי היא "בטוחה שוועדת המסחר תגיע למסקנה הנכונה - שלפיה בואינג לא התחרתה על הזמנתה של דלתא. דלתא תומכת בבומברדייה לאורך התהליך כולו, והמנכ"ל בסטיאן אישש את כוונתה של חברת התעופה לקבל לידיה את המטוסים. זהו מסר שצריך לרדת מהעניין". בומברדייה הודיעה כי לא תישא בעלויות המכסים.

 

המחלוקת על מטוסי ה-CSeries היא חלק ממחלוקת רחבה יותר בנוגע להסכמי הסחר בין ארה"ב לקנדה; נשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים כי יביא לביטולו של הסכם הסחר החופשי של מדינות אמריקה הצפונית, אלא אם כן ייערכו בו שינויים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x