שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

הוכרזו הזוכים בפרס נובל לכימיה

שלושה חוקרים משוויץ, ארצות-הברית ובריטניה יחלקו את הפרס היוקרתי. הם יקבלו את הפרס על פיתוח שיטה קריו מיקרוסקופית לקביעת מבנה של ביולמולקולות בתמיסה

ynet ומכון דוידסון 13:0704.10.17
ז'ק דבושה משוויץ, ג'והקים פרנק מארצות הברית וריצ'ארד הנדרסון מבריטניה הם הזוכים בפרס נובל לכימיה לשנת 2017. השלושה יקבלו את הפרס על פיתוח שיטה קריוג מיקרוסקופית לקביעת מבנה של ביולמולקולות בתמיסה. בוועדת הפרס הסבירו כי "השיטה העבירה את הביוכימיה לעידן חדש".
 

בוועדת הפרס הסבירו כי שלושת זוכים פיתחו שיטה לדימות (imaging) של מולקולות אלו, על ידי הקפאה מהירה שלהם. ריצ'רד הנדרסון הצליח להשתמש במיקרוסקופיה אלקטרונית על מנת ליצור תמונה תלת מימדית של חלבונים ברזולוציה גבוהה מאוד, של אטומים בודדים.

 

 

 

 

בשנה שעברה זכו בפרס ז'אן פייר סאובז' מאוניברסיטת שטרסבורג בצרפת, סר ג'יי פרייז'ר סטודארט הסקוטי, חוקר באוניברסיטת נורת'ווסטרן בארצות-הברית וברנרד פרניגה מאוניברסטת כרונינגן.הפרס הוענק להם על תכנון ופיתוח של המכונות הקטנות בעולם - מולקולות שניתן לשלוט על תנועתן.

 

ב-2015 קיבלו את הפרס בכימיה פרופ' עזיז סנקאר, מדען טורקי המתחמה בתיקון די.אן.איי, תומאס לינדל השבדי ופול מודריק האמריקני. חברי ועדת הפרס הסבירו כי "העבודה שלהם סיפקה ידע משמעותית על תפקודם של תאים חיים, בין היתר לעזור לקדם מציאת טיפול בסרטן".

 

ב-2014 זכו בפרס נובל לכימיה הפרופסורים האמריקנים וויליאם מורנר ואריק בטזיג, והגרמני סטפן הל. השלושה זכו בפרס על פיתוח המיקרוסקופ הפלורסנטי. "עבודת המחקר הצעידה את האופטיקה מיקרוסקופית אל ממד הננו".

 

בעבר הלא רחוק זכו גם כמה ישראלים בפרס היוקרתי בכימיה. בשנת 2013 זכו בפרס נובל לכימיה שני אמריקנים-ישראלים: פרופ' אריה ורשל ופרופ' מיכאל לוויט, בזכות עבודתם על הנחת היסוד לשימוש במודלים ממוחשבים כדי להבין ולחזות תהליכים כימיים.

 

בשנת 2011 ועדת פרס נובל לכימיה כי הזוכה בפרס הוא הישראלי פרופ' דן שכטמן מהטכניון. הפרס הוענק לו על מחקרו פורץ הדרך בתחום הגבישים. שנתיים קודם לכן זכתה בפרס פרופ' עדה יונת ממכון ויצמן ברחובות. בשנת 2004 קיבלו פרופ' אהרון צ'חנובר ופרופ' אברהם הרשקו מהטכניון בחיפה יחד עם האמריקני אירווין רוז את פרס נובל לכימיה

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x