$
כלכלה ומדיניות

פרשת "רוסיה-גייט": גם חתנו של טראמפ על הכוונת

התובע המיוחד בחקירת הקשרים של טראמפ עם רוסיה, רוברט מולר, בודק במסגרת הפרשה את נכסיו וענייניו הכספיים של חתנו ויועצו של נשיא ארצות הברית. "וושינגטון פוסט": לפני השבעת טראמפ נועד קושנר עם נציג בנק רוסי שהיה נתון לסנקציות. קושנר נזקק אז למימון לרכישת בניין משרדים

ynet ושירות כלכליסט 09:5416.06.17

התובע המיוחד בפרשת "רוסיה גייט", רוברט מולר, שבודק את הקשרים בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לממשל הרוסי בניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות, בוחן במסגרת הפרשה את נכסיו וענייניו הכספיים של ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא. כך דיווח הלילה (ו') "וושינגטון פוסט". בין השאר ייבדקו תנועות כספיות ומהות פגישה שקיים עם בנקאי רוסי בכיר ועם השגריר הרוסי בוושינגטון לפני השבעת דונלד טראמפ.

 

לפי הדיווח, סוכני FBI ואנשי תביעה פדרליים בוחנים את ענייניהם הפיננסיים של מקורבים נוספים לנשיא, בהם היועץ לשעבר לביטחון לאומי מייקל פלין, מנהל הקמפיין פול מנפורט והיועץ לענייני חוץ של הקמפיין, קרטר פייג'.

 

בעבר דווח כי החוקרים בודקים בין השאר פגישה בין קושנר לבין נציגי רוסיה בחודש דצמבר האחרון. הוא נועד עם השגריר הרוסי סרגיי קיסליאק ועם מנהל הבנק לפיתוח הרוסי סרגיי גורקוב, מוסד פיננסי בבעלות ממשלתית. כעת מתברר שמוקד החקירה בעסקיו הפרטיים של קושנר.

 

בפגישה עם קיסליאק הציע קושנר להקים קו תקשורת מוצפן בין הקרמלין לאנשי טראמפ במתקן דיפלומטי רוסי. בבית הלבן טענו כי הפגישה שהתקיימה בין קושנר לבנקאי הרוסי לפני השבעתו של טראמפ לא הייתה קשורה לעניינים עסקיים. הבנק הרוסי Vnesheconombank שנתון לסנקציות אמריקאיות בעקבות הפלישה הרוסית לחצי האי קרים, טען כי הפגישה התקיימה מסיבות עסקיות בשל תפקידו של קושנר כמנהל הנדל"ן של משפחת טראמפ.

 

הפגישה בין הבנקאי הרוסי לקושנר התקיימה בשעה שהחברה של קושנר נזקקה למימון בסך 1.8 מיליארד דולר לרכישת בניין משרדים בשדרה החמישית בניו יורק. השאלה שאותה יבחנו החוקרים היא אם ענייניו הפיננסיים הפרטיים של קושנר התנגשו עם תפקידו הציבורי. החקירה שמנהל מולר בעניין קושנר נמצאת בשלב ראשוני ועדיין לא ברור אם תבשיל לחשדות של ממש.

קושנר קושנר צילום: Yahoo

 

ג'יימי גורליק, עורכת דינו של קושנר, השיבה באימייל ל"וושינגטון פוסט" כי "אנו יודעים למה מתייחס הדיווח הזה. זה הליך שגרתי לחוקר המיוחד לבדוק אם יש קשר בין התנועות הכספיות לרוסיה. קושנר הודיע כי הוא מוכן לשתף עם הקונגרס כל מה שהוא יודע בענייני רוסיה. הוא יעשה כך אם יתבקש בכל חקירה אחרת". קושנר הסכים לדון בקשריו עם רוסיה עם ועדת המודיעין של הסנאט החוקרת את המעורבות הרוסית בבחירות 2016.

 

קושנר, שממעט לדבר פומבית על תפקידו בבית הלבן, הפך לאיש מפתח בממשל והוא משמש שליחו של הנשיא במגוון נושאים ולמדינות כמו קנדה, מקסיקו וסין. הוא גם אחראי על קידום השלום במזרח התיכון. פיטר קאר, דוברו של מולר, סירב להגיב על הדיווח, ואמר שננקטים האמצעים החמורים ביותר למנוע הדלפות, והמדליפים ייענשו.

 

מוקדם יותר הלילה דווח כי סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, שכר עורך דין פרטי לצורך חקירות "רוסיה-גייט". על פי הודעה שנמסרה ממשרדו של סגן הנשיא, פנס שכר את שירותיו של עורך הדין ריצ'ארד קאלן מפירמת עורכי הדין מקגוויר וודס, זאת בתגובה למינויו של החוקר המיוחד רוברט מולר. קאלן הוא תובע פדראלי לשעבר בעל קשרים לראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, אותו טראמפ פיטר ב-9 במאי. בין לקוחותיו נמנה נשיא פיפ"א לשעבר ספ בלאטר.

 

"סגן הנשיא מתמקד רק בחובותיו ובקידום האג'נדה של הנשיא, ומצפה להחלטה מהירה בעניין זה", מסר דוברו ג'ארוד אג'ן. עד כה פנסה כמעט ולא הגיב על ההאשמות לגבי הקשרים על רוסיה, שהצליחו להאפיל על ניסיונותיו של טראמפ לבצע רפורמה במערכת הבריאות ובמסוי. נושאים שפנס עובד במרץ לקדם.

 

החלטתו של פנס לשכור שירותיו של עורך דין פרטי, מגיעה פחות מחודש לאחר החלטתו של טראמפ להעסיק את עורך דינו, מארק קסוביץ', כדי שיעזור לו לנווט בין החקירות בפרשיות הקשורות ברוסיה, ויום אחרי הדיווח ב"וושינגטון פוסט" על כך שהתובע המיוחד בחקירת הקשרים עם רוסיה, רוברט מולר, בודק האם טראמפ ניסה לשבש הליכי חקירה בנושא.

 

המהלך של מולר, לבדוק את מעורבות טראמפ בפרשה, מהווה נקודת מפנה בחקירת ה-FBI שעד לא מזמן התמקדה בעיסוק הרוסי בבחירות לנשיאות ובשאלה אם היו קשרים בין אנשי הקמפיין של הנשיא הנבחר לבין רוסיה. על פי גורמים רשמיים, החוקרים חקרו גם אפשרות לפשעים כלכליים שבוצעו בנושא, בהם הלבנת כספים על ידי אנשי הקמפיין של טראמפ. הנשיא האמריקאי אמר כי קיבל הבטחה מראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, כי הוא לא עומד באופן אישי תחת חקירה. לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", ההחלטה על השינוי בכיוון החקירה התקבלה סמוך לפיטוריו של קומי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x