• תפריט
כלכלה ומדיניות

ברזיל: ביהמ"ש זיכה את הנשיא מישל טמר; "הסיכוי שיודח ירד ל-30%"

טמר הואשם כי קיבל תרומות לא חוקיות בבחירות 2014; עם זאת, בפני הנשיא עדיין עומדים כמה מכשולים שעשויים להביא להדחתו

שירות כלכליסט 13:3810.06.17
נשיא ברזיל מישל טמר השיג פריצת דרך במאבקו לשמור על השלטון, לאחר שבית המשפט במדינה זיכה אותו מההאשמות על מימון לא חוקי של הבחירות. 4 מביו 7 השופטים בפאנל צידדו בטמר שהואשם כי בבחירות ב-2014 קיבל תרומות לא חוקיות. האשמות דומות הוטחו גם בנשיאה אז דילמה רוסף. אם בית המשפט היה מכריע נגדו, טמר ככל הנראה היה מודח מהתפקיד, פחות משנה מאז שרוסף עצמה הודחה.

 

פסיקת בית המשפט מעניקה בשלב זה בעיקר זמן לטמר, שמואשם בשורה של שחיתויות. על פי חברת המחקר אירו אסיה גרופ, החלטת בית המשפט הפחיתה את הסיכוי שלא יסיים את כהונתו ל-30% מ-60%.

 

"הוסר המכשול המרכזי להמשך הכהונה של טמר", אומר תומאז פאברו מחברץ הייעוץ קנטרול ריסקס. "הוא השיג לעצמו מספיק תמיכה להדוף איומים חדשים בצורת הדחה או הגשת כתב אישום".

 

במקביל, לפי ההערכות בברזיל, מפלגות הקואליציה יעדיפו להמשיך ולתמוך בטמר במקום לערער אף יותר את הממסד הפוליטי במדינה. כך שנראה כי לטמר מספיק קולות כדי לחמוק מהדחה. לפי החוק בברזיל, נרדש רוב של שני שלישים בפרלמנט כדי לפתוח בהליך הדחה או הגשת כתב אישום נגד נשיא מכהן.

 

מישל טמר מישל טמר צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

עם זאת, בפני טמר עומדים עוד כמה מכשולים שעשויים למנוע ממנו להשלים את כהונתו. האיום המרכזי הוא מצידו של רודריגו רוקה לורס, שלפי החשד פעל כסוכן מטעמו של הנשיא. החשש הוא שיגיע לעסקת טיעון עם התובעים ויעיד נגד הנשיא בתמורה להקלה בעונשו.

 

"גם אם ישרוד הפעם, טמר ממשיך לעמוד בפני סיכונים", מסכם ז'ואאו אוגוסטו קסטרו נבס מאירו אסיה גרופ. "טמר לא יהיה עוף החול שיקום לתחייה".

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x