$
כלכלה ומדיניות

יוון: לא יאושר הסדר חובות? ההתאוששות הכלכלית תהיה בסכנה

כך הזהיר שר האוצר היווני לנוכח המחלוקת עם גוש היורו בסוגייה והאפשרות שההחלטה תידחה בשל הבחירות בגרמניה; על יוון להחזיר חובות בסך 7 מיליארד יורו בחודש יולי

שירות כלכליסט 20:5830.05.17
יוון הזהירה אתמול (ב') כי ההתאוששות הכלכלית שלה תהיה בסכנה אם שרי האוצר של גוש היורו יחסמו בפגישתם הבאה הסדר לפריסת חובות.

 

 

 

מתוך חשש שבגרמניה יתעקשו לדחות קבלת החלטות עד לאחר הבחירות שם בספטמבר, הדגיש שר האוצר היווני אוקלידס צקאלוטוס כי המדינה תיקלע למיתון חמור, כשמאז תחילת המשבר הפיננסי התכווצה כלכלת יוון ביותר מ-25%.

רה"מ ציפראס רה"מ ציפראס צילום: איי אף פי

 

ביולי אמורה יוון להחזיר חובות בגובה 7 מיליארד יורו. בעוד כשבועיים יפגשו שרי האוצר של גוש היורו במטרה להגיע להסכמה על פריסת החובות והעברת תשלומי חילוץ, זאת לאחר שבחודש שעבר לא הצליחו לעשות זאת. "זה חיוני שכל הצדדים ימצאו פתרון", אמר צקאלוטוס בתדרוך לעיתונאים זרים, "אין כל כך סיבה להיכנס לתוכנית חילוץ, אם המטרה הסופית היא לא לעזוב אותה, ועזיבת התוכנית צריכה להיות לא רק באחריות של המדינה בחובות אלא גם של הנושים".

 

עוד הוסיף כי הממשלה באתונה עמדה בהתחייבויות שלה, ואישרה בחוק רפורמות לא פופולריות, אך האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומיות לא עמדו בהבטחות שלהם. השר היווני הדגיש כי "מה שהוסכם עליו היה שאם יוון תבצע את הרפורמות, והנושים יבטיחו שיש דרך ברורה עבורה להיחלץ מהחובות".

 

 

 

כלל החוב היווני עומד על 314 מיליארד יורו, המייצגים 180% מהתוצר הלאומי הגולמי.

 

בחודש שעבר הביע ראש הממשלה אלכסיס ציפרס אופטימיות כי הסדר קרוב, אך לאחר פגישה של שמונה שעות של שרי האוצר לא הושגה הסכמה על פריסת חובות, כשהמחלוקת העיקרית היא בין קרן המטבע וגרמניה. שר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה אף ציין כי אין הרבה מרחב לפשרות בשנה שבה מתקיימות בחירות במדינה.

 

 

 

"אנחנו רק מבקשים שכולם יעמדו בהתחייבות שלהם", הוסיף צקאלוטוס, "יהיה קשה להגן על העמדה של הנושים. ממשלה היוונית עשתה כל מה שדרשו ממנה ועדיין הם מסרבים לאשר את ההסכם"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x