• תפריט
המזרח התיכון

איראן מחכה לתוצאות: המוני מצביעים בקלפיות

הבחירות לנשיאות: ההצבעה בקלפיות הוארכה פעמיים "בגלל ריבוי המצביעים", דיווחים על תורים ארוכים במיוחד בטהרן - "הצבעתי אחרי חמש שעות". התוצאות - בבוקר. שיעור הצבעה גבוה נחשב טוב לנשיא המכהן רוחאני, יריבו הקיצוני יותר ראיסי מקווה למהפך. תומכיו: "הוא ישמור על הזהות האיסלאמית"

ynet ושירות כלכליסט 22:2619.05.17

באיראן ייסגרו לפני חצות (יום ו') הקלפיות בבחירות לנשיאות, וכעת מחכים הכול לגלות – האם הנשיא חסן רוחאני ממשיך לכהונה שנייה או עומד לאבד את כסאו למועמד המחנה הקיצוני יותר איברהים ראיסי?

 

לפי הדיווחים המגיעים מאיראן שיעור ההצבעה בבחירות גבוה, וכתבים דיווחו כי התורים שמצאו בטהרן היו במקרים רבים ארוכים יותר מאלה שנצפו בבחירות לנשיאות ב-2013, כשרוחאני נבחר. פרשנים העריכו ששיעור הצבעה גבוה יגדיל את סיכויי רוחאני לנצח. תוצאות ראשוניות של הבחירות צפויות להתפרסם בבוקר, ואם אחד המועמדים יקבל יותר מ-50% הוא יוכרז כמנצח. אם אף אחד לא יקבל יותר מ-50%, שני המועמדים שיגיעו לשני המקומות הראשונים יתמודדו בסיבוב שני זה מול זה בשבוע הבא.

הנשיא חסן רוחאני בפרלמנט הנשיא חסן רוחאני בפרלמנט צילום: איי פי

 

שעות הפעילות של הקלפיות הוארכו הערב פעמיים: הן היו אמורות להיסגר ב-18:00 שעון טהרן, אבל ההצבעה הוארכה עד 23:00. לפי הטלוויזיה האיראנית ההארכה נעשתה משום שתורים ארוכים השתרכו עדיין בכניסה לתחנות ההצבעה. בכירים איראנים אמרו כי להערכתם שיעור ההצבעה יהיה יותר מ-70%.

"הצבעתי לרוחאני כדי למנוע ניצחון של ראיסי", סיפרה זיבה גומיישי מטהרן. "אני לא רוצה שקיצוני יהיה הנשיא שלי. חיכיתי בתור חמש שעות כדי להצביע". יוסף גנמי, בן 43 מהעיר קרמנשן, סיפר בטלפון: "אני בדרך לקלפי כדי להצביע לרוחאני. אני אוהב את המדיניות שלו שדוגלת ברגיעה ביחסים עם העולם. אני יודע שהוא לא רפורמיסט, אבל למי אכפת? מה שחשוב הוא שהוא לא ראיסי".

 

מהראן פרדוסט, בן 36 ממשהד, עיר הולדתו של ראיסי, סיפר כי הצביע לו: "הצבעתי לראיס כי הוא תומך של האימאם חמינאי. הוא לא יתעמת עם המנהיג העליון אם הוא ינצח. הוא ישמור על הזהות האיסלאמית שלנו".

 

שום נשיא מכהן לא הפסיד

 

לרוחאני יש סיבה לאופטימיות בכל הקשור לסיכוייו להישאר בתפקיד: מאז המהפכה האיסלאמית שום נשיא איראני מכהן שרץ לכהונה נוספת לא נכשל בניסיונו להיבחר שוב, והוא הגיע להצבעה היום כמועמד המוביל.

 

באיראן, נזכיר, הנשיא עומד בראש הזרוע המבצעת, אבל הוא כפוף למנהיג העליון. אף שיש לו השפעה רבה על התנהלות איראן, יש מוסדות ממשלה שאינם נמצאים תחת שליטתו, בהם רשות השידור הממלכתית ומשמרות המהפכה - שני גופים הנתונים למרותו הישירה של המנהיג העליון, אייתוללה עלי חמינאי.

 

על תפקיד הנשיא התמודדו ארבעה אישים: רוחאני, איש הדת השמרן איברהים ראיסי, הפוליטיקאי השמרן מוסטפה מיר סלים והפוליטיקאי הרפורמיסט מוסטפה האשי טאבא, שכיהן בעבר כשר התעשייה. בגלל היעדר סקרים מהימנים קשה לנבא את תוצאות הבחירות באיראן, אבל ההערכה היא שראיסי הוא היחיד שיכול לתת קרב של ממש לרוחאני.

 

הבחירות באיראן רחוקות מלהיות בחירות חופשיות לגמרי: רק שישה מבין 1,636 האזרחים שביקשו להתמודד על הנשיאות קיבלו אישור ממועצת שומרי החוקה לעשות זאת, ואלה כמובן מועמדים שעמדותיהם תואמות את עמדותיו של משטר האייתוללות או "נסבלות" מבחינתו. כאמור, מהמועמדים שקיבלו אישור נותרו במרוץ ארבעה בלבד אחרי ששניים פרשו. אחד המועמדים שנפסלו מיד היה נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד, שהגיש מועמדות אף שקיבל "המלצה" מחמינאי שלא להתמודד. היחסים בין השניים נעשו עכורים בסוף כהונתו של אחמדינג'אד.

 

היריב הגדול: "היורש של חמינאי"

 

הכלכלה עומדת במוקד מערכת הבחירות האיראנית הזו. אף שהסנקציות שהוטלו על איראן בשל תוכנית הגרעין שלה הוסרו במסגרת הסכם הגרעין שהשיג רוחאני, סנקציות אחרות שהטילו ארה"ב ומדינות נוספות על איראן בשל התנהגותה ותמיכה בטרור נותרו בעינן. לכן בנקים ותאגידים גדולים עדיין אינם ששים לעשות עסקים עם איראן.

 

יריבו הגדול ביותר של רוחאני במערכת הבחירות הנוכחית הוא כאמור איש הדת השמרן ראיסי, בן 56. הוא חובש לראשו טורבן שחור ומחזיק בתואר הכבוד "סייד", שניתן לצאצאי הנביא מוחמד. בעבר מילא שורה של תפקידים במערכת המשפט האיראנית, בהם שופט ותובע כללי, וכיום הוא מכהן בתפקיד מנהל קרן הצדקה האיסלאמית העשירה "אסטן קודס רזאווי".

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x