$
תעשייה ופיננסים

פרשת זכויות הכרייה בגינאה: שר המכרות לשעבר הורשע בקבלת שוחד מתאגיד סיני

השוחד, בהיקף של 8.5 מיליון דולר, ניתן למוחמד תיאם בתמורה להענקת זכויות במכרות ובמשאבי טבע במדינה; לא ידוע על קשר כלשהו בין החקירות של תיאם ושטיינמץ

תומר גנון 23:2804.05.17

שר המכרות והגיאולוגיה לשעבר של גינאה, מוחמד תיאם, הורשע אתמול על ידי חבר מושבעים פדרלי בארה"ב בקבלת שוחד והלבנת הון בהיקף של 8.5 מיליון דולר מתאגיד סיני. השוחד, כך נקבע, ניתן לו בתמורה להענקת זכויות במכרות ובמשאבי טבע במדינה לתאגיד הסיני סוננגול בשנים 2009-2010. גזר דינו יינתן באוגוסט.

 

תיאם (50), בעל אזרחות אמריקאית, נעצר בניו יורק על ידי ה-FBI בתחילת חודש דצמבר האחרון. מעצרו התבצע כשבוע לפני מעצרו בישראל של המיליארדר בני שטיינמץ, החשוד במתן שוחד של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בגינאה, בהם הנשיא לשעבר, וזאת בין השנים 2006-2012. על פי החשד נגד שטיינמץ, כספי השוחד ששילם הועברו בתמורה לקידום האינטרסים העסקיים בגינאה של חברת הכרייה BSGR שבבעלותו. לא ידוע על קשר כלשהו בין החקירות של תיאם ושטיינמץ, אולם החקירה בישראל מנוהלת במשותף ובתיאום עם רשויות האכיפה בארה"ב. כמו כן רשויות האכיפה בישראל ובשוויץ סייעו לאמריקאים בחקירה של תיאם.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: shutterstock

"כפי שקבע חבר המושבעים הפדרלי בניו יורק, תיאם ניצל את מעמדו ותפקידו הרשמי כדי להעשיר את עצמו על חשבון אחת המדינות העניות ביותר באפריקה", צוטט ממלא מקום התובע הכללי של המחוז הדרומי במדינת ניו יורק, ג'ון קים, בהודעה רשמית שפרסם משרד המשפטים האמריקאי (DOJ). "תיאם הלבין את כספי השוחד בארה"ב ומימן באמצעותם את אורח חייו המפואר. הוא קנה בכספים אחוזה ושילם עבור בתי ספר פרטיים לילדיו".

 

על פי ההודעה, הראיות שאספו חוקרי ה-FBI הצביעו על כך שסוננגול העבירה בשנים 2009-20011 כ-8.5 מיליון דולר לחשבון על שמו של תיאם בבנק בהונג קונג. מתוך כספים אלה העביר תיאם לארה"ב כ-3.9 מיליון דולר באמצעות חשבונות בנק ואמצעים אחרים. הוא השתמש בכסף כדי לשלם עבור מוצרי מותרות והוצאות אחרות, לפי עדויות במשפט. כדי להסתיר את מקור כספי השוחד, טען תיאם בפני הבנקים בהונג קונג וארה"ב כי הוא מועסק כיועץ, וכי הכסף הוא ממכירת קרקעות שהרוויח לפני שהיה שר.

 

מטרת השוחד, על פי הראיות שהוצגו במשפט, הייתה להשיג לתאגיד הסיני זכויות ואינטרסים מהותיים במשאבי טבע בגינאה, כולל הזכות להיות בעלת המניות הראשונה והאסטרטגית בחברת כרייה לאומית. לחברה זו היו אמורים לעבור זכויות בפרויקטי כרייה שונים ואישורי כרייה עתידיים.

 

מטעמו של בני שטיינמץ נמסר: "הרשעה של שר המכרות הגינאי שהתבצעה לאחר חקירה מקיפה (בשיתוף הרשויות בשוויץ ובישראל) מהווה חיזוק לטענותיה של BSGR, לפיה שלא רק שלא נפל פגם בפעילותה אלא שהיא עצמה נפלה קורבן לקמפיין שקרי.

 

"בשעה שלאחר שנים של חקירה לא הוגש שום אישום כנגד BSGR, נחשפות עוד ועוד עובדות על עלילת השווא שנרקחה נגדה כדי להפקיע את נכסיה שלא כדין.

 

"כזכור ריו טינטו טענה ש-BSGR שילמה לשר המכרות 200 מיליון דולר ברחובות פריז. בפועל, חברת ריו טינטו הודתה בתשלום שוחד בגינאה בהיקף 10 מיליון דולר ותביעתה המופרכת כנגד BSGR נדחתה על הסף. לריו טינטו נשלחה זה מכבר התראה לפני תביעה.

 

"קרן ההשקעות אוח זיף הורשעה בתשלום שוחד בגינאה. בגין עלילות השווא שנרקמו כנגדה, הגישה BSGR תביעה כנגד ג'ורג' סורוס בסך 10 מיליארד דולר והוא והגופים הקשורים לו יידרשו לשלם על הנזקים האדירים שהסב להם כתוצאה מקמפיין ההשמצה שיזם ואשר הוביל לחקירות בנושא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x