$
כלכלה ומדיניות

דרום קוריאה: ביהמ"ש אישר את הדחת הנשיאה החשודה בשחיתות

בהחלטה חסרת תקדים, בית המשפט אישר פה אחד את החלטת הפרלמנט להדחת פארק גוון-הייה. בחירות - תוך 60 יום

שירות כלכליסט 09:2810.03.17

בית המשפט הגבוה בדרום קוריאה אישר את החלטת הפרלמנט במדינה להדיח את הנשיאה פאק גוון-הייה, החשודה בשחיתות. ההדחה של פאק פירושה שאיבדה את החסינות שלה, וכעת תוכל להיפתח חקירה פלילית לגבי המעורבות שלה בשערוריית השחיתות.

 

ההחלטה חסרת התקדים התקבלה פה אחד על ידי כל שמונת השופטים שהשתתפו בדיון, ובכך הפכה פארק, שהייתה האישה הראשונה לכהן כנשיאה בדרום קוריאה גם לראשונה שמודחת מהתפקיד. הפסיקה הובילה להפגנות ברחבי המדינה גם בעד ההדחה וגם נגדה. "אנחנו מכריזים על ההחלטה שהתקבלה פה אחד על ידי כל השופטים בעד ההדחה של הנשיאה", מסר השופט לי ג'ונג - מי בהחלטה ששודרה בטלוויזיה.

 

הבחירות הבאות לנשיאות אמורות להתקיים בתוך 60 יום, כשראש הממשלה והנשיא בפועל הוואנג קיו - אהן יקבע את התאריך הרשמי. במקביל, תוקם ממשלה זמנית עד הבחירות. הוואנג אף הורה להגביר את האבטחה וציווה על כל אנשי הצבא להישאר בכוננות. המשטרה העלתה את רמת הכוננות בסיאול לרמתה הגבוהה ביותר לקראת הקראת הדין.

פאק גון - הייה. הודחה פאק גון - הייה. הודחה צילום: בלומברג

 

השערוריה פרצה באוקטובר, אז נחשפו פרטים על מידת ההשפעה של צ'וי סון - סיל, חברתה הקרובה והיועצת של פארק. בדצמבר הצביעו חברי הפרלמנט בעד הדחתה של פארק ברוב של 234 מול 56 מתנגדים. מאז היא שהתה בארמון הנשיאותי והמתינה להחלטת בית המשפט. כעת פסקו השופטים בעד ההדחה בטענה שהיא ניצלה את מעמדה בכך שעזרה לצ'וי להשפיע על מינויים פוליטיים ולסחוט עשרות מיליוני דולר מכמה מהחברות הגדולות בקוריאה, בכך שהבטיחה להם טובות הנאה וקשרים לנשיאה.

 

פארק אינה היחידה שנפגעה מהשערוריה המתמשכת. לי ג'אה יונג, סגן יו"ר סמסונג, החברה הגדולה במדינה, ונכדו של מייסד החברה, נעצר בחודש שעבר והוגש נגדו כתב אישום, בחשד שהיה מעורב בהעברת 38 מיליון דולר לעמותות שהקימה שהקימה צ'וי בתמורה לאישור הממשלה ב-2015 למיזוג בין שתי חברות בנות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x