• תפריט
תעשייה ופיננסים

הלו, זה דונלד: תראו מי האזין לשיחות הטלפון של טראמפ שבהן תקף את ה-F35

בטרם כניסתו לבית הלבן קיים טראמפ שיחות טלפון עם מנהל תוכנית ה-F35 בפנטגון, כשבחדר יושב מנכ"ל בואינג - יריבתה הגדולה של לוקהיד מרטין. טראמפ סבור כי הסכומים שדורשת לוקהיד מרטין על מטוס הקרב מוגזמים

שירות כלכליסט 11:5016.02.17

כמה ימים לפני שנכנס לבית הלבן, דונלד טראמפ ערך שתי שיחות טלפון מפתיעות עם מנהל תוכנית ה-F35 בפנטגון, גנרל כריס בוגדן. כך מסרו שני גורמים המקורבים לנושא. באחת השיחות נכח דניס מוילנברג, מנכ"ל בואינג - יריבתה הגדולה של לוקהיד מרטין.

טראמפ, שמותח ביקורת על תוכנית  F35, שעלותה 379 מיליארד דולר, וכינה אותה "משולחת רסן", ערך את השיחות התמוהות עם גנרל כריס בוגדן ב-9 וב-17 בינואר.

 

מוילנברג, שחברתו מייצרת מטוס קרב שטראמפ שוקל כחלופה ל-F35, ישב במשרדו של טראמפ בניו יורק בעת שטראמפ ערך את השיחה השנייה. על פי הגורמים, נראה כי היה מופתע לשמע חלקו של טראמפ בשיחה, אמרו הגורמים.

 

לאחר שיחה עם טראמפ, כתב הגנרל בוגדן תזכיר בן 3 עמודים שכותרתו "שיחות טלפון עם הנשיא הנבחר", עם התאריכים 10 ו-18 בינואר ועם החותמת "לשימוש רשמי בלבד", כדי למנוע את הפצתו של המסמך. המסמך מתאר בקווים כלליים את שאלותיו של טראמפ לגבי יכולותיו של מטוס ה"סופר הורנט" של בואינג, וכיצד יכול המטוס להתחרות נגד ה-F35C של לוקהיד. לדברי הגורמים, בכירים בפנטגון קיבלו דיווח על השיחות הללו לאחר שהתקיימו.

מטוס הקרב F35 מטוס הקרב F35 צילום: U.S. Navy

 

"המערכת הצבאית זקוקה לסדר ומשמעת"

 

מאז ניצח בבחירות לנשיאות, הדגיש טראמפ שוב ושוב את ניסיונו בנדל"ן כהוכחה לכך שהוא יכול להשיג למשלם המסים האמריקאי עסקה טובה יותר בכל הנוגע לתוכניות החימוש של הפנטגון. גם בואינג לא הייתה פטורה מחיצי הביקורת של טראמפ, כשהתייחס לעלות הפוטנציאלית של מטוס "אייר פורס 1" חדש. אולם שיחת הטלפון של טראמפ לראש תוכנית צבאית כדי לשוחח על חוזה שהוצא למכרז לפני 16 שנה היא חסרת תקדים ואף עלולה ליצור בעיות. כך על פי אנליסטית לענייני צבא. 

דניס מילנבורג, מנכ"ל בואינג דניס מילנבורג, מנכ"ל בואינג צילום: איי אף פי

 

"כשנשיא מתעלם משרשרת הפיקוד וניגש ישירות לקצין שראש התוכנית, הדבר יוצר כאוס במערכת", אמרה לורן ת'ומפסון, אנליסטית במכון לקסינגטון בארלינגטון וירג'יניה, העוקבת אחר תוכנית ה-F35 מאז זכתה לוקהיד במרכז ב-2001.  "התנהגות המתפרשת כאסרטיבית בעולם העסקים עלולה לערער מערכת צבאית, שתקינותה תלויה בקיומם של סדר ומשמעת", אמרה תומפסון, המשמשת גם כיועצת ללוקהיד.

 

לאחר המפגש עם טראמפ במשרדיו בניו יורק, אמר מוילנברג כי הוא "התקדם מאד" בשיחותיו עם הנשיא הנבחר. "שוחחנו על 'אייר פורס 1', שוחחנו גם על מטוסי קרב", אמר מוילנברג לכתבים לאחר הפגישה עם טראמפ.

 

לוקהיד מרטין סירבה להגיב. והבית הלבן לא מסר תגובה בעניין אף הוא. דוברו של בוגדן, ג'ו דה-לה-וודובה סירב לענות על שאלות בדבר שיחות הטלפון או התזכירים. אולם ייתכן כי בוגדן ייאלץ לדווח על השיחות כאשר ייתן עדות לגבי תוכנית ה-F35 בסנאט.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x