$
כלכלה ומדיניות

מקסיקו מכחישה: טראמפ לא איים לשלוח חיילים אמריקאים לשטחנו

סוכנות AP דיווח כי הנשיא האמריקאי אמר לעמיתו בטלפון כי "אם לא תטפלו בבחורים הרעים שלכם, אשלח את הצבא"; דוברו של הנשיא נייטו טוען כי שיחת הטלפון לא היתה "עוינת או משפילה"

שירות כלכליסט 11:2302.02.17

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הזהיר בשיחת טלפון את עמיתו המקסיקני אנריקה פניה נייטו שהוא מוכן לשלוח כוחות אמריקאים למקסיקו כדי "לעצור את ה'הומברס' ("גברים" או "בחורים רעים" בסלנג בספרדית) הרעים אצלכם", אם הצבא המקסיקני לא יגביר את מאמציו לשלוט בהם. "אתם לא עושים די כדי לעצור אותם, אני חושב שהצבא שלך פוחד", אמר טראמפ לנייטו.

 

 

את הציטוט מתמליל השיחה פרסמה סוכנות AP. אולם דוברו של נשיא מקסיקו, אדוארדו סנצ'ס, הכחיש כי נימת השיחה הייתה עוינת או משפילה, ואמר כי היא הייתה מכובדת. "אין זה נכון שנשיא ארה"ב איים לשלוח כוחות למקסיקו", אמר סנצ'ס. דובר הבית הלבן לא הגיב על הפרשה.

 

הציטוט מעניק הצצה נדירה ובולטת לאופן שבו מנהל הנשיא החדש מגעים דיפלומטיים מאחורי דלתיים סגורות. הערותיו של טראמפ מרמזות שהוא נוקט באותה נימה קשוחה והמחוספסת שהשמיע במהלך קמפיין הבחירות שלו, במגעיו עם מנהיגי עולם.

מימין: אנריקה פניה נייטו נשיא מקסיקו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ מימין: אנריקה פניה נייטו נשיא מקסיקו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

שיחת הטלפון בין שני המנהיגים נועדה ליישר את ההדורים בין השניים. שני המנהיגים נקלעו לשורה של מחלוקות בעקבות הודעתו של טראמפ כי מקסיקו תצטרך לשלם עבור הקמת החומה בין שתי המדינות, שיוזם הנשיא האמריקאי.

 

טראמפ השתמש כבר בעבר בביטוי "הומברס (hombres) רעים". בעימות הנשיאותי מאוקטובר, הוא נשבע אז להיפטר מכל "ברוני הסמים" וה"אנשים הרעים" בארה"ב.

 

בתוך כך,  טראמפ תקף הלילה (ה') בחריפות את העסקה שנחתמה בין ממשל אובמה לממשלת אוסטרליה לקליטת אלפי פליטים בארצות הברית. טראמפ צייץ בטוויטר: "הייתם מאמינים לזה? ממשל אובמה הסכים לקחת מאלפי מהגרים לא חוקיים מאוסטרליה. למה? אני אלמד את העסקה המטומטמת הזאת". 

 

אתמול פורסמה ב"וושינגטון פוסט" כתבה שטענה כי השיחה שקיים טראמפ עם ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנובל, הייתה עוינת וטעונה והסתיימה אחרי 25 דקות, למרות שהייתה אמורה להיות באורך של שעה.

 

על פי הדיווח, טראמפ רתח כשטרנבול ביקש שארצות הברית תכבד את הבטחתה לקלוט 1,250 פליטים ממרכזי המעצר האוסטרלים. "זו העסקה הכי גרועה שנעשתה אי פעם", אמר טראמפ והוסיף כי העסקה הזאת "תהרוג אותו" מבחינה פוליטית והאשים את אוסטרליה בכך שהם מבקשים לייצא את "מחבלי בוסטון הבאים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x