$
כלכלה ומדיניות

נשיא איטליה הכריע: שר החוץ פאולו ג'נטילוני ירכיב את הממשלה הזמנית ויעמוד בראשה

ארבעה ימים לאחר התפטרותו הרשמית של ראש הממשלה מתאו רנצי הודיע נשיא המדינה סרג'יו מרטאלה על בחירתו בחבר המפלגה הדמוקרטית לתפקיד ראש הממשלה הבא של איטליה - הרביעי במספר שנכנס לתפקיד מבלי שנבחר בקלפיות

שירות כלכליסט 14:4811.12.16

נשיא איטליה סרג'יו מטארלה הטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על שר החוץ פאולו ג'נטילוני, ארבעה ימים בלבד אחרי התפטרות ראש הממשלה מתאו רנצי, זאת לאחר שבשבוע שעבר הוא נועד בנושא עם ראשי המפלגות בפרלמנט האיטלקי. רנצי הגיש את התפטרותו על רקע הפסדו במשאל העם על הרפורמה החוקתית שניסה להעביר.

 

ג'נטילוני הוא חבר במפלגה הדמוקרטית, הסיעה הגדולה בפרלמנט, שבה חבר גם ראש הממשלה לשעבר רנצי. ג'נטילוני הפך למועמד המוביל להרכבת הממשלה החדשה, בין היתר בזכות נסיונו בתור ראש צוות התיווך להקמת ממשלה בלוב.

 

אם ג'נטילוני יספיק לסיים את מלאכת הרכבת הממשלה עוד השבוע, הוא צפוי להשתתף בוועידת הפסגה של מנהיגי מדינות האיחוד האירופי בשבוע הבא בבריסל.

 

שר החוץ יישען ככל הנראה על קואליציית שמאל מרכז, בדומה לזו שהיתה לרנצי, ואיתה הוא ינסה להגיע לפתרון משבר הבנקאות במדינה, שמעיב על המערכת הבנקאית באיחוד האירופי כולו. עם זאת, ייתכן שהוא יוביל את המדינה לבחירות מוקדמות באביב או קיץ 2017 שכן הוא ראש הממשלה האיטלקי הרביעי שנכנס לתפקידו מבלי שנבחר בקלפיות. התאריך המיועד של הבחירות באיטליה הוא במאי 2018.

 

ג'נטילוני. ילך לבחירות מוקדמות? ג'נטילוני. ילך לבחירות מוקדמות? צילום: רויטרס

 

הרפורמה של רנצי ביקשה להפוך את הסנאט לבית המונה 100 סנאטורים שייצגו את הפרלמנטים האזוריים של איטליה ולא ייבחרו בבחירות הכלליות. לפי המוצע, החלטות הסנאט החדש יהיו מחייבות רק בהצבעות על החוקה, בחירת הנשיא וחלק מחוקי האיחוד האירופי; יתר ההחלטות שיתקבלו בהצבעות בסנאט לא יחייבו את הבית התחתון. מטרת הרפורמה היא הפחתת שיעור החוקים שנתקעים בגלל מחלוקות בין שני הבתים.

 

בנוסף, רנצי שאף להשיב חלק מהסמכויות מהמועצות האזוריות שבמחוזות לממשלה המרכזית ברומא, מה שלדבריו ימנע בזבוז של כספי משלם המסים ויפשט את התהליכים הבירוקרטיים. המתנגדים לרפורמה טוענים שהוא מעניק כוח רב מדי לממשלה ופוגע בדמוקרטיה האיטלקית בכך שהוא מסיר ממנה בלם חשוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x