כלכלה ומדיניות

שותפות גורל עם רוסיה וסין: פרו רוצה הסכם סחר טרנס-פסיפי בלי ארה"ב

נשיא פרו פדרו פבלו קוצ'ינסקי אמר שהמדינות שלחופי האוקיינוס השקט יכולות ליצור הסכם סחר חדש במקום ה-TPP הקיים

שירות כלכליסט 22:3713.11.16

נשיא פרו פדרו פבלו קוצ'ינסקי אמר שהמדינות שלחופי האוקיינוס השקט יכולות ליצור הסכם סחר חדש במקום הסכם הסחר הטרנס פסיפי (TPP), ללא מעורבות ארה"ב.

 

בריאיון לערוץ הטלוויזיה הרוסי RT אמר קוצ'ינסקי כי ההסכם החדש יכלול את סין שתחליף את ארה"ב, וכי רוסיה צריכה להיות חלק מכל הסכם שיתרקם באסיה ואוקיאניה. "ניתן להחליף את ההסכם באחד דומה, רק בלי ארה"ב", אמר קוצ'ינסקי, שידוע בתור תומך נלהב בסחר חופשי.

 

ה־TPP, שמנוסח כך שאינו יכול להתקיים ללא ארה"ב, נתון בסכנת ביטול לאחר נצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב בשבוע שעבר. טראמפ כינה בעבר את ההסכם כ"מכת מוות" למשרות הייצור והתחייב לבטלו.

אובמה וטראמפ. הנשיא הנבחר כינה את ההסכם "מכת מוות" אובמה וטראמפ. הנשיא הנבחר כינה את ההסכם "מכת מוות" צילום: איי פי, אי פי איי

 

גם בבית הלבן מתכוננים לביטול ההסכם. בכירים מהמפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית הודו ביום שישי כי לא יפעלו לאישור ה־TPP בתקופת חילופי השלטון בארה"ב. ההסכם, שאותו הוביל הנשיא היוצא ברק אובמה היה אמור לכלול את ארה"ב ועוד 11 מדינות באסיה, דרום אמריקה ובדרום האוקיינוס השקט, ונועד להוות משקל נגד לכוחה הכלכלי העולה של סין. על אף שלהסכם היו תומכים בשתי המפלגות, הוא הפך לסמל לאובדן משרות הייצור, במיוחד באזור חגורת החלודה בארה"ב.

 

בתוך כך, ממשלת מקסיקו תהיה מוכנה להתדיין על הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA) עם טראמפ אך לא לפתוח אותו מחדש למשא ומתן. שר הכלכלה המקסיקני אדלפונסו גואחרדו אמר בסוף השבוע: "אנחנו מוכנים להסביר את החשיבות האסטרטגית של NAFTA לאזור. אני לא מתכוון לניהול משא ומתן מחודש, אלא פשוט לדיאלוג". בדומה, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו אמר שהוא פתוח למשא ומתן על ההסכם, שנכנס לתוקף בין שלוש המדינות ב־1994.

 

במהלך הקמפיין שלו התבטא טראמפ בחריפות לגבי הסכם NAFTA, שאת המשא ומתן עליו ניהל ג'ורג' בוש האב ועליו חתומים נשיאים רפובליקנים ודמוקרטים גם יחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x