תעשייה ופיננסים

לקראת הפרטת ארמקו: סעודיה תאפשר לזרים להשתתף בהנפקות בבורסה

המדינה מתכננת להפריט ב-2017 את חברת הנפט הלאומית - ובינתיים הודיעה כי משקיעים זרים שיזכו לאישור יוכלו להשתתף בהנפקות בבורסה המקומית

שירות כלכליסט 11:3419.08.16
סעודיה מתכוונת לאפשר למשקיעים זרים להירשם להנפקות ציבוריות ראשונות (IPO) בבורסה המקומית. לסעודיה שוק המניות הגדול בקרב מדינות המפרץ הפרסי, והמהלך צפוי להיכנס לתוקף החל מינואר.

 

רשות שוק ההון בממלכה פרסמה באתר האינטרנט שלה כי אישרה את הרגולציות החדשות, לפיהן משקיעים זרים שיזכו לאישור יוכלו להשתתף בהנפקות.

 

ההחלטה של סעודיה לפתוח את שוקי המניות הסגורים שלה נובעת מצניחת מחירי הנפט בשנתיים האחרונות. ביוני השנה שעברה נפתח מדד המניות תאדוול (Tadawul) להשקעות זרות ישירות, אם כי תחת הגבלות רבות, בהן קבלת אישור הרשויות, שאף קובעות את אחוז ההשקעה של הזרים בחברות.

 

מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי צילום: בלומברג

בחודש הבאה צפויות להיכנס לתוקף הקלות בנושא זה, כולל ירידה בשווי הנכסים שמשקיעים צריכים לנהל כדי להיות זכאים להשקיע בבורסות ל-3.75 מיליארד ריאל (מיליארד דולר) מ-18.75 מיליארד דולר. החוקים החדשים יאפשרו למשקיעים הזרים גם להחזיק עד 10% מחברה אחת, עלייה מ-5%.

 

"חוקי ההנפקות תואמים למהלכים הקודמים לשחרר את שוק המניות ולאפשר השתתפות גדולה יותר של משקיעים זרים", אמר פאהד איחבל מקרדיט סוויס בדובאי. "אולם להערכתנו לבסיס המשקיעים המקומי יהיה קשה לספוג את כל ההפרטות החלקיות שהממשלה מתכננת, בראשם ההפרטה של חברת הנפט ארמקו".

 

מוקדם יותר השנה נודע כי סעודיה מתכוונת למכור 5% מארמקו, שהשווי שלה נאמד ב-2 טריליון דולר. המכירה אמורה להתבצע כבר בשנה הבאה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x