$
תעשייה ופיננסים

ניסוי מוצלח למיזם החלל של אלון מאסק

חללית מיזם SpaceX שוגרה לחלל ונחתה בהצלחה באתר השיגור, כשעליה ציוד ומזון רב. המטרה: לבחון כיצד בעתיד טיסות מסחריות שמפתחת SpaceX יוכלו להעביר אסטרונאוטים וציוד לתחנת החלל הבינלאומית

שירות כלכליסט 11:3818.07.16

חללית בלתי מאוישת של מיזם החלל של אלון מאסק, SpaceX, שוגרה אתמול (א') בצהריים שעון ארה"ב מפלורידה ועל סיפונה מטען המיועד לתחנת החלל העולמית. החללית הגיעה ליעדה ולאחר מכן פנתה על עקבותיה וחזרה ונחתה באתר השיגור בקייפ קנאווראל בהצלחה.

 

טיל Falcon 9, שגובהו כ-23 קומות, שוגר בידי חברת SpaceX (קיצור של Space Exploration Technologies) של אלון מאסק, בעליה של יצרנית הרכבים החשמליים "טסלה" (Tesla). על החללית, שקרויה "דראגון", נארזו כ-2.268 טון מזון, אספקה וציוד, כולל מַרְצֵף דנ"א – הראשון מסוגו בחלל אי פעם. כמו כן הותקנה בתא החללית טבעת עיגון, המיועדת לחיבור לתחנת החלל הבינלאומית. כל זה נועד לבחון כיצד בעתיד טיסות מסחריות בחלליות שאותן מפתחות SpaceX ובואינג יוכלו להעביר אסטרונאוטים וציוד לתחנת החלל: מעבדת חלל ששווייה 100 מיליארד דולר המרחפת כ-400 קילומטרים מעל פני כדור הארץ.

 

קטע מהניסוי של SpaceX קטע מהניסוי של SpaceX צילום: רויטרס

 

בעת שיגור חללית האספקה, טילי ההאצה נפרדו מגוף החללית וטסו בחזרה לכדור הארץ, שם נחתו במרחק קילומטרים ספורים בלבד מכן השיגור. בשנה הבאה צפויה טיסת מאוישת של החללית.

 

חברת SpaceEx נוסדה ומנוהלת בידי מאסק, והיא ממומנת בידי חברת "טסלה" שלו. החברה מפתחת טיפים רב פעמיים היכולים להוזיל עלויות של שיגורי חלל.

במהלך שלוש מתוך ארבעה שיגורי הניסיון, טילי ה-Falcon 9 נחתו בהצלחה. החברה מתכוונת כבר בסתיו לשגר שוב את אחד מהטילים לאחר תיקונים וחידוש, אמר האנס קוניגסמאן, סגן הנשיא לאבטחת משימות של החברה.

 

אלון מאסק על רקע חללית המיזם, דראגון אלון מאסק על רקע חללית המיזם, דראגון צילום: אם סי טי

 

מאז שסוכנות החלל האמריקאית – נאס"א - הוציאה מכלל פעולה את צי מעבורות החלל שלה, לפני 5 שנים, מסתמכת ארה"ב על רוסיה בכל הנוגע להעברת אסטרונאוטים לתחנת החלל ולהחזרתם הביתה. העלות למבצע כזה הוא 70 מיליון דולר לאדם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x