כלכלה ומדיניות

דיוויד קמרון: מחוייבים לתוצאות משאל העם; המחליף יוציא לפועל את עזיבת האיחוד

ראש ממשלת בריטניה היוצא נאם לראשונה בפרלמנט הבריטי מאז פורסמו תוצאות משאל העם: "בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי, אבל אל לנו להפנות את הגב לאירופה ולשאר העולם". בתוך כך דוברו שלל אפשרות לקיום משאל עם חוזר

שירות כלכליסט 18:2827.06.16
ראש ממשלת בריטניה היוצא דיוויד קמרון, נאם לפני זמן קצר בפרלמנט הבריטי, לראשונה מאז פורסמו תוצאות משאל העם. הוא הודה כמובן שזו לא התוצאה לה ייחל, אך הדגיש כי הוא והקבינט הסכימו שיש לכבד אותה. עם זאת, הוא הדגיש כי לא יחול שינוי מיידי לזכויות של האנשים, ושיתוף הפעולה הביטחוני עם האיחוד האירופי ימשיך. "בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי, אבל אל לנו להפנות את הגב לאירופה ולשאר העולם", אמר בנאומו.

 

 

קמרון המשיך וציין כי הכלכלה במצב טוב להתמודד עם האתגרים המצפים לה, אך הבנק המרכזי והאוצר לא יהססו לנקוט בצעדים הנחוצים לייצוב שוקי ההון במקרה הצורך.

 

דיוויד קמרון דיוויד קמרון צילום: איי פי

 

קמרון מתכוון להשתתף מחר (ג') בפסגה של מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל, אך חזר על הצהרתו מיום שישי, לפיה הוא לא מתכוון להשיק רשמית את תהליך העזיבה של

בריטניה את האיחוד האירופי, כלומר להפעיל את סעיף 50 באמנת ליסבון, אלא המשימה הזו תוטל על מחליפו. "זו ההחלטה הריבונית שלנו", הדגיש ככל הנראה בתגובה ללחץ המופעל מצד אירופה לזרז את התהליכים.

 

בו זמנית, הודיע כי הוקם משרד ציבורי חדש שמטרתו להתכונן למו"מ מול האיחוד האירופי. "ישרתו בו המוחות החדים והטובים ביותר בווסטמיניסטר", והוא יכין אפשרויות שונות עבור ראש הממשלה החדש. "המשרד יאחד בכירים ומומחים מרחבי משרדי הקבינט, האוצר, החוץ והכלכלה. זו בוודאי תהיה המשימה המורכבת והחשובה ביותר שהשירות הציבורי הבריטי לוקח על עצמו בעשורים האחרונים", הסביר.

 

בתוך כך, דוברו של קמרון שלל את האפשרות לקיום משאל עם חוזר ואמר כי "זה כלל לא באופק". ההבהרה פורסמה בשל העצומה שקראה לערוך הצבעה נוספת, ומשכה מעל 3 מיליון חתימות בימים האחרונים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x