$
תעשייה ופיננסים

חותרים לשיתוף: האיחוד האירופי מבקש מהרגולטורים להקל על אובר ו-Airbnb‎

הנציבות האירופית מתכננת להגיש השבוע הצעה לרגולציה אחידה בחברות השיתוף שנאלצו עד כה להתמודד מול קשיים במדינות כמו צרפת או ספרד

שירות כלכליסט 11:4201.06.16

האיחוד האירופי רוצה שחברותיו יישרו את ההדורים עם שירות שיתוף הנסיעות אוּבֶּר (Uber).

 

מאוחר יותר השבוע, תגיש הנציבות האירופית מסמך ובו הצעה לרגולציה אחידה של חברות שיתוף כגון אובר וחברת שיתוף הבתים Airbnb. עד כה חברות אלו נאלצו להתמודד עם מכשולים רגולטורים במדינות האיחוד. בכמה מדינות, כמו בריטניה, הן התקבלו בקלות יחסית, אולם במדינות אחרות היה עליהן עד כה להתמודד עם התנגדות קשה – בצרפת אף נאסרו שניים ממנהלי החברה באשמת ניהול לכאורה של שירות נסיעות בלתי חוקי.

 

על פי ה"פייננשל טיימס" שבחן את ההצעה, המהלך מכוון להקל את המתיחות בין הנציבות האירופית לארה"ב בתחום הרגולציה בתעשיית הטכנולוגיה, הנובעת ממאמציה של אירופה לסכל את השליטה של חברות אמריקאיות כגון אפל וגוגל בשוק האירופי.

 

אתר השכרת הדירות Airbnb אתר השכרת הדירות Airbnb צילום: airbnb

 

על אף שנראה שההצעה מיטיבה עם חברות הסטארט-אפ בתחום השיתוף החסכוני, הרי שהיא מכילה כמה תנאים העלולים למנוע מחברות אלו לאמץ אותה בלב שלם – הנציבות מציעה להגדיר את מעמדן של החברות כישויות בעלות "יחסי עבודה" עם המפעילים האינדיבידואליים אם אין לעובדים אלו את החופש לקבוע את המחיר או לבחור לקוחות.

 

הצעה זו עלולה להניף דגל אדום באובר, שבמהלך שנות פעילותה נמנעה מלקבל עליה את התואר "מעסיק", וטוענת שנהגיה הם קבלנים עצמאיים לכל דבר. אסטרטגיה זו מאפשרת לחברה לעגל פינות ולחסוך בעלויות בכל הנוגע לחוקי העסקה, כך שאינה צריכה לשלם לעובדיה ביטוח לאומי, ביטוח אבטלה, שעות נוספות ועוד.

 

אובר מתמודדת לאחרונה עם מכשולים רגולטורים במדינות כגון בלגיה, הולנד, צרפת וגרמניה, ואילו Airbnb מתמודדת עם איסור פעילות מוחלט בברלין, הכרוך בקנסות גבוהים של עד 112 אלף דולר למפירי האיסור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x