$
המזרח התיכון

שבוע שחור לנסראללה: ממשלות ארה"ב ולבנון חונקות את חיזבאללה כלכלית

בעקבות לחצים אמריקאיים החל הבנק המרכזי של לבנון לסגור חשבונות הקשורים לארגון, שסופג עוד מכה קשה לאחר חיסול הבכיר בסוף השבוע

דורון פסקין 22:0516.05.16

נגיד הבנק המרכזי של לבנון ריאד סלאמה הורה לכל הבנקים והמוסדות הפיננסיים במדינה לסגור חשבונות של אנשים או גופים הקשורים לחיזבאללה. המהלך מגיע בעקבות לחצים אמריקאיים כבדים על ממשלת לבנון, כולל ניתוק המדינה מהמערכת הפיננסית העולמית והורדת דירוג האשראי שלה. בסוף השנה שעברה אימצה ארה"ב חוק שנועד להילחם ברשת המימון הבינלאומית של חיזבאללה, באמצעות הטלת סנקציות אמריקאיות על כל גוף או פרט המסייע להעברת כספים עבור הארגון השיעי. המטרה, במילים פשוטות, היא לייבש את הארגון מבחינה כלכלית.

 

חיזבאללה שקוע עד צוואר בלחימה בסוריה, שגובה ממנו קורבנות רבים והוצאות ניכרות. לכן מזכ"ל הארגון חסן נסראללה רתח מזעם על הודעת הבנק המרכזי, שמסמנת הידוק נוסף בטבעת החנק סביב מקורותיו הכספיים של הארגון, והאשים את הנגיד סלאמה כי הוא "משתף פעולה של האמריקאים". חוגים שונים בביירות כבר הביעו חשש לחייו של הנגיד.

הלווייתו של בכיר חיזבאללה מוסטפא בדר א דין בביירות הלווייתו של בכיר חיזבאללה מוסטפא בדר א דין בביירות צילום: אי פי איי

 

רשימת סנקציות ארוכה עם יותר מ־100 שמות

 

ברשימת הסנקציות האמריקאיות נמצאים יותר מ־100 שמות של אישים וגופים, כולל הבכירים ביותר בחיזבאללה כמו נסראללה ומוסטפא בדר א־דין שחוסל בסוף השבוע, גופי השידור של הארגון — ערוץ הטלוויזיה אלמנאר וערוץ הרדיו נור — וגם עשרות חברות הנחשדות במימון הארגון. על כל אלה נאסר שימוש במערכת הבנקאית העולמית להעברת כספים.

 

במקביל גם מדינות המפרץ — שבהן אוכלוסייה שיעית שבעבר היוותה מקור תרומות חשוב לחיזבאללה — מטילות סנקציות על הארגון.

 

עוד הודיע הבנק המרכזי על סגירת חשבונותיהם של שני חברי פרלמנט מטעם הארגון השיעי, עלי פיאד ונואר סאחלי, שהכילו יחד לפחות 20 מיליון דולר. כמו כן נסגר חשבון הבנק בלבנון של בתו של אמין שירי, חבר הפרלמנט לשעבר מטעם חיזבאללה.

 

לפי מקורות בלתי רשמיים, בחשבון הבנק הזה היו כ־5 מיליון דולר שרובם הועברו מחברות קש באפריקה ובעיקר מניגריה. לפי הבנק המרכזי של לבנון, זוהי רק יריית הפתיחה בכל הקשור למאבק ברשת המימון של חיזבאללה באמצעות הבנקים המקומיים.

 

במקביל, השלטונות בלבנון דרוכים לקראת ביקורו הצפוי של סגן שר האוצר האמריקאי דניאל גלייזר בביירות בהמשך החודש. גלייזר צפוי למסור לממשל בביירות מידע רב שאספו האמריקאים בנושא מקורות המימון של חיזבאללה, מתוך ציפייה כי יפעל בהתאם לחוק האמריקאי.

 

לפי הערכות שונות, הכנסותיו של ארגון חיזבאללה נאמדות במיליארד דולר בשנה, רובן מגיעות מרשת הסחר הגלובלית הענפה שלו בתחום הסמים, מהסיוע מאיראן וכן מהלבנת כספים מעסקים שבהם הוא מחזיק באמצעות חברות קש. הסנקציות שיפעיל מעתה הממשל הלבנוני יכבידו על העברות הכספים וחיזבאללה יצטרך למצוא לכך פתרונות, וככל הנראה להתבסס יותר ויותר על העברות במזומן.

 

חיזבאללה והמחנה השיעי קרועים מבפנים

 

חיסולו של בכיר חיזבאללה מוסטפא בדר א־דין בסוף השבוע הנחית מכה נוספת על הארגון השיעי המסובך מעל הראש בלחימה בסוריה.

 

לשם שינוי, הפעם לא הפנה חיזבאללה את האצבע המאשימה כלפי ישראל, כפי שקרה בעבר עם חיסולם של עימאד מורנייה או סמיר קונטאר. אם מדובר בחיסול על ידי אחד מארגוני הג'יהאד בסוריה, כפי שטוענים בחיזבאללה, הדבר מעיד על חדירות הארגון מבחינה מודיעינית, ואם מדובר בחיסול פנימי — כלומר ביוזמת משמרות המהפכה של איראן — הדבר מעיד על הקרעים הפנימיים בתוך המחנה השיעי בכלל ובחיזבאללה בפרט.

 

הסתלקותו של "רמטכ"ל חיזבאללה" בדר א־דין מגיעה בסיומו של שבוע שחור עבור הארגון ובני בריתו האיראנים. לפי דיווחים מסוריה, כ־100 אנשי חיזבאללה ומשמרות המהפכה מצאו את מותם בקרבות עזים שהתנהלו עם ארגון ג'בהת א־נוסרה בח'אן טומאן שבאזור חלב.

 

חיזבאללה, המנסה להסתיר את המספר המדויק של אבידותיו בסוריה (וכמוהו גם האיראנים) מחשש לשחיקה גוברת בתמיכה השיעית בלחימה שם, מוצא עצמו שוב נדחק לפינה.

הכותב הוא מומחה לכלכלות המזה"ת

בטל שלח
    לכל התגובות
    x