שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

לוונצואלה אין די כסף כדי לשלם עבור הכסף שלה

הממשלה מדפיסה כסף בקצב מהיר בניסיון לעמוד בעלייה המסחררת של המחירים. רוב הכסף המזומן כמו כל דבר אחר במדינה יצואנית הנפט, מיובא. ובעוד רזרבות המזומנים של המדינה מדלדלות לרמות קריטיות, הבנק המרכזי מחלק תשלומים לספקים זרים בקצב איטי עד כי הם נמנעים מלעשות עסקאות נוספות עם המדינה

בלומברג 08:2729.04.16

המחסורים העצומים של ונצואלה הם כבר ממזמן לא חדשות. במדינה חסרים מוצרים חשובים כגון חיתולים, חלקי חילוף לרכבים או אספירין. אולם כעת המדינה עומדת נוכח מחסור חדש וקשה – מלאי הכסף שלה הולך ואוזל.

 

ונצואלה בבהלה להדפיס כסף במהירות, מה שמדגיש את הטלטלה שהאינפלציה שלוחת הרסן יוצרת. הממשלה מדפיסה כסף בקצב מהיר בניסיון לעמוד בעלייה המסחררת של המחירים. רוב הכסף המזומן כמו כל דבר אחר במדינה יצואנית הנפט, מיובא. ובעוד רזרבות המזומנים של המדינה מדלדלות לרמות קריטיות, הבנק המרכזי מחלק תשלומים לספקים זרים בקצב כה איטי עד כי הם נמנעים מלעשות עסקאות נוספות עם המדינה.

הפסקות חשמל הן עניין שבשגרה הפסקות חשמל הן עניין שבשגרה צילום: רויטרס

 

במילים אחרות: ונצואלה כה חסרת כסף עד כי אינה יכולה לשלם תמורת הכסף שלה. כך מדווחת סוכנות בלומברג על בסיס ראיונות עם בכירי תעשייה, דיפלומטים וגורמים רשמיים לשעבר מוונצואלה וכן מעיון במסמכי הבנק המרכזי ומסמכים עסקיים פנימיים של חברות במדינה.

 

הזרמת הכסף החלה בשנה שעברה כשהנשיא ניקולס מדורו ביקש לבלום את המחסור הגדל במזומן. המדינה הזמינה מיליוני דולר מיצרני כסף לפני הבחירות בדצמבר, כדי שהבנקים יוכלו לספק את הביקוש הגדול למזומנים טרם החגים. בשלב מסוים ביקש הבנק המרכזי של ונצואלה מיצרניות הכסף לייצר כמה שהן יכולות. אולם היצרניות לא קיבלו תשלום. למשל – המדינה חייבת לחברת "דה לה רו" – אחת מיצרניות הכסף הגדולות בעולום – כ-71 מיליון דולר.

 

משבר זה שפך אור על היקפה של מצוקתה הפיננסית של המדינה ועל אי יכולתה לרפא אותם בשל הצניחה התלולה במחירי הנפט. שיעור האינפלציה בוונצואלה הוא הגבוה בעולם והוא צפוי לסגור את השנה ב-500% . כך על פי קרן המטבע העולמית.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x