חברה וסביבה

מכת חושך: ונצואלה תנהיג הפסקות חשמל יזומות של 4 שעות ביום

על אף הצעדים שננקטו להביא לחיסכון בחשמל, חלקם יצירתיים דוגמת קריאה לנשים להפסיק להשתמש במייבשי שיער, נכנעה הממשלה למחסור. הצעד עלול להחריף עוד יותר את המשבר הכלכלי במדינה בעלת שיעור האינפלציה הגבוה בעולם

שירות כלכליסט 14:5326.04.16
ונצואלה החלה להנהיג הפסקות חשמל יזומות של 4 שעות ביום בעשרת האזורים המאוכלסים ביותר במדינה. ההפסקות ימשכו 40 יום. לפי ההוראות של הממשלה, מפעלים ומשרדים רבים יאלצו להישאר סגורים, ורבים צפויים לאבד את מקום עבודתם, ובכך רק יתעצמו הבעיות הכלכליות של המדינה, הכוללות את שיעור האינפלציה הגבוה בעולם ומחסור נרחב במוצרי יסוד.

 

הפסקות החשמל היזומות הן חלק מהמאמצים לרסן משבר חשמל, שלטענת ממשלתו של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו, נובע מהבצורת שהכתה במדינה ופוגע ביכולתה לייצר חשמל. הממשלה הודיעה כי הבצורת החמורה שנגרמה כתוצאה מתופעת אל ניניו, הובילה לכך שב-18 מהסכרים ההידרואלקטריים במדינה נרשמו רמות נמוכות באופן קריטי של מים. מלבד זאת, הממשלה הסוציאליסטית אף האשימה יריבים פוליטיים בחבלה מכוונת. לעומת זאת, באופוזיציה טוענים כי העדר השקעה בתשתיות היא הסיבה העיקרית לאשמה.

 

בין המאמצים לפתור את משבר החשמל נמנים הוצאת עובדי הציבור לימים חופש נוספים, צמצום יום העבודה של החברות הממשלתיות לשש שעות, דרישה ממלונות וחנויות לקצוב את צריכת החשמל שלהן ואף קריאה לנשים להפסיק להשתמש במייבשי שיער ומחליקים. "עלינו לנקוט בצעדים האלה מכיוון שלא ביצענו מאמץ מודע לחסוך אנרגיה ויש לשמור על המאגרים עד שיתמלאו שוב על ידי הגשמים", אמר לואיס מוטה דומינגז, שר החשמל.

 

 

הפסקת חשמל בונצואלה. ההפסקות היזומות עלולות להחריף את המשבר הכלכלי במדינה הפסקת חשמל בונצואלה. ההפסקות היזומות עלולות להחריף את המשבר הכלכלי במדינה צילום: רויטרס

 

 

עם זאת, האנליסטים מזהירים כי הצעדים האלה רק יחמירו את הנזק שנגרם לכלכלה המבוססת על נפט. בקרן המטבע הבינלאומית מעריכים כי הכלכלה תתכווץ השנה ב-8%, הירידה החדה ביותר מקרב על מדינות אמריקה הלטינית.  

 

הוונצואלים יאלצו בקרוב גם להתמודד עם מחסור בבירה, לאחר שחברת אמפרס פולאר, יצרנית הבירה הגדולה בונצואלה הודיעה כי תיאלץ להפסיק החודש בייצור הבירה בשל מחסור חמור בדולרים המונעים ממנה לייצר שעורה. החברה, המייצרת 80% מהבירה במדינה הודיעה כי 10 אלף עובדים יאבדו את מקום עבודתם כתוצאה מכך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x