$
כלכלה ומדיניות

נשיאת ברזיל: "רוצים להדיח אשה חפה מפשע ולהציל מושחתים"

אחרי שנשיאת ברזיל דילמה רוסף ירתה בכל התותחים במאמר שפרסמה היום, הקונגרס הברזילאי יצביע מחר על עתידה. האזרחים יוכלו לצפות בהצבעה במסכי ענק ברחובות והמשטרה תיערך לכך בכוחות מיוחדים

שירות כלכליסט 22:3016.04.16

אחרי יותר משנתיים של טלטלות כלכליות ופוליטיות שבמהלכן היא אף הצליחה להיבחר לכהונה שנייה, תעמוד מחר בערב (א') נשיאת ברזיל דילמה רוסף בפני הקונגרס, וזה יחליט אם לפתוח בתהליך הדחתה.

 

 

ההצבעה תשודר בשידור ישיר במסכי ענק ברחבי ברזיל מהשעה 14:00 (19:00 לפי שעון ישראל), וחלק ממשחקי הליגה בכדורגל שנקבעו לשעה זו נדחו כדי לאפשר לברזילאים לצפות בדיון. משטרת ברזיל תיערך בכוחות מיוחדים כדי למנוע עימותים בין המצדדים ברוסף לבין מתנגדיה. האירוע מתקיים בשעה שהמדינה מתמודדת עם משבר כלכלי עמוק ופרשת שחיתות מסתעפת, שהנחקר הבכיר ביותר בה הוא הנשיא לשעבר לואיז אינסיו לולה דה סילבה, שרוסף נחשבת לבת טיפוחיו.

 

נשיאת ברזיל דילמה רוסף נשיאת ברזיל דילמה רוסף צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

אף שהיא לא זומנה לחקירה, רוסף היתה יו"ר דירקטוריון הגוף שבמרכז פרשת השחיתות, חברת האנרגיה הממשלתית פטרובראס, בעשור הקודם - התקופה שבה קיבלו לכאורה בכירים בחברה שוחד של 3 מיליארד דולר.

 

הנשיאה, שהיתה אמורה לשאת נאום לאומה ביום שישי בערב, החליטה לבטל אותו בעקבות טענות האופוזיציה כי היא עושה שימוש אסור ברדיו ובטלוויזיה לפני ההצבעה על ההדחה.

 

במקום זאת פרסמה היום רוסף טור ביומון "פוליה דה סאו פאולו", שבו היא טוענת כי יו"ר הפרלמנט אדוארדו קוניה וסגנה מישל טמר חברו כדי להדיחה. "הם רוצים להדיח אשה חפה מפשע ולהציל את המושחתים", כתבה רוסף. "האם אלה שמובילים את ההפיכה נגדי יאפשרו למאבק בשחיתות להימשך?", שאלה.

 

אם הקונגרס, שהוא הבית התחתון של הפרלמנט הברזילאי, יצביע ברוב של שני שלישים בעד ההדחה, כלומר קולות של 342 נציגים מתוך 513 בבית, יעבור הדיון בהדחה לבית העליון של הפרלמנט - הסנאט.

 

בשלב זה יידרש רוב רגיל מתוך הנוכחים (יותר מחצי) כדי להשעות את רוסף מתפקידה ל־180 יום (או שישה חודשים), שבמהלכם ידונו בתי הפרלמנט בהדחה. בסיומה של התקופה תיערך הצבעה נוספת שבה יידרש רוב של שני שלישים מבין 81 חברי הבית כדי להחליט אם להדיח את הנשיאה ולפסול כהונה נוספת שלה למשך שמונה השנים הבאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x