$
כלכלה ומדיניות

אירופה: תאגידים רב־לאומיים יחויבו לפרסם הכנסות לפי מדינה

בנציבות האירופית שוקלים לאלץ חברות רב־לאומיות לחשוף הכנסות לפי מדינה, מה שיקל על רשויות המס במדינות החברות. החוק יחול על חברות שהכנסתן עולה על 750 מיליון יורו בשנה

רן אברמסון 09:2812.04.16

האיחוד האירופי ייאלץ חברות רב־לאומיות שפועלות בתחומו לפרסם את הכנסותיהן בפילוח לפי מדינה כך שרשויות המס בכל מדינה יוכלו לדעת בדיוק מה גובה המס שעל החברה לשלם.

 הנציבות האירופית תציג היום את הנוסח הראשון של הצעת חוק בנושא. לפי גורמים בנציבות, החוק המתגבש יחייב את החברות לפרסם לעיון הציבור באינטרנט את ההכנסות ואת חשבון המס שלהם בכל אחת מ־28 המדינות החברות באיחוד.  

מטה האיחוד האירופי בבריסל מטה האיחוד האירופי בבריסל צילום: אי פי אי

 

החוק יחול על כל חברה שהכנסתה השנתית גדולה מ־750 מיליון יורו בין שהיא התאגדה באיחוד האירופי או בין שמדובר בחברה־בת של תאגיד שרשום במדינה שאינה חברה באיחוד. להערכת הנציבות האירופית, כ־6,500 חברות יאלצו לציית לחוק, ו־2,000 מתוכן הן חברות אירופיות כמו איקאה או חברת התרופות GSK.

 

הצעדים של האיחוד האירופי יגררו ככל הנראה מחאה נמרצת מצד חברות כמו אפל, גוגל, פייסבוק ואמזון, שכן מדובר במהלכים מרחיקי לכת אף יותר מהמלצות ארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) למאבק הבינלאומי בתמרוני מס. כך למשל, אף שה־OECD ממליץ לחייב חברות בפרסום הכנסות בפילוח לפי מדינה, הוא לא ממליץ לפרסם את הנתונים לציבור, זאת בניגוד לכוונת הנציבות האירופית.

 

מנגד, החוק המדובר לא חף מפרצות. אף שהעבודה על החוק החלה עוד לפני פרסום מסמכי פנמה בשבוע שעבר, ההדלפה נתנה לה רוח גבית, והצהרות שרי האוצר האירופיים רומזות שהם לא מתכוונים להחמיץ את המומנטום.

 

יושב ראש פורום שרי האוצר של האיחוד, ירון דיסלבלום ההולנדי, שלח מזכר לכל חברי הפורום ושבו הוא התחייב להעלות את מסמכי פנמה לסדר היום בפגישת שרי האוצר שתיערך החודש בבריסל.

 

פרסום מסמכי פנמה עשוי לשנות את מה שנתפסה כאחת מנקודות התורפה של החוק – העובדה כי הוא לא מתייחס להכנסות מפעילות החברות מחוץ לאיחוד האירופי. המבנה הזה של החוק יאפשר לחברות לנתב הכנסות אל מחוץ לאיחוד האירופי ובכך להחריף למעשה את הבעיה הקיימת של שימוש במקלטי מס. הנציב האירופי לכלכלה ופיננסים שאחראי גם על מדיניות המס של האיחוד פייר מוסקוביסי אמר בעניין זה ל"גרדיאן" כי אין להוציא מכלל אפשרות שינויים של הרגע האחרון בחוק. "אחרי מסמכי פנמה יהיה לנו גיבוי פוליטי ללכת רחוק יותר", הדגיש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x