$
כלכלה ומדיניות

שוויץ במשאל עם: האם לחלק 2,200 יורו לחודש לכל אזרח כדי לחסל העוני

התושבים יכריעו ביוני אם מדינתם תהפוך לראשונה בעולם המשלמת לאזרחיה הכנסה חודשית בסיסית, גם אם אינם עובדים. התוכנית, הזוכה לתמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית, תעלה 187 מיליארד יורו בשנה

שירות כלכליסט 14:2031.01.16
תושבי שוויץ יקיימו משאל עם על תוכנית רדיקאלית לשלם לכל אזרח בוגר הכנסה מובטחת של 2,200 יורו בחודש. אם תאושר התוכנית, שהוצעה על ידי קבוצה של אינטלקטואלים, היא תהפוך את שוויץ למדינה הראשונה בעולם שמשלמת לכל האזרחים שלה הכנסה חודשים בסיסית, ללא קשר לעובדה אם הם עובדים או לא. אולם, ההצעה לא זוכה בינתיים לתמיכה רבה מצד הפוליטיקאים משני צדי המפה, זאת על אף שמשאל העם נקבע ל-5 ביוני.

 

על פי ההצעה, כל ילד יזכה גם לקצבה של 145 פרנק בשבוע (130 יורו).

שוויץ. תשלם הכנסה קבועה לכל אזרח? שוויץ. תשלם הכנסה קבועה לכל אזרח? צילום: שאטרסטוק

 

ממשלת שוויץ מעריכה כי עלות יישום ההצעה תעמוד על 208 מיליארד פרנק בשנה (187 מיליארד יורו). מתוכם, 153 מיליארד פרנק (138 מיליארד יורו) יגויסו באמצעות מסים, ו-55 מיליארד פרנק (49 מיליארד יורו) יוקצו מהוצאות הביטוח הלאומי.

 

הקבוצה שהציעה את התוכנית, כוללת אמנים, סופרים ואינטלקטואלים, ביניהם הסופרת רות שוויקרט והפובליציסט דניאל סטראוב. לטענתם, המטרה היא לשבור את הקשר בין תעסוקה והכנסה, שכן אנשים יהיו זכאים להכנסה ללא קשר למקצוע שלהם. הם מתבססים על סקר לפיו מרבית השוויצרים ימשיכו לעבוד גם אם ההצעה להבטחת הכנסה תאושר.

 

עם זאת, יותר ממחצית המשתתפים בסקר טענו כי להערכתם ההצעה לעולם לא תאושר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x