$
כלכלה ומדיניות

בעקבות אי הוודאות: סין צפויה לאשר השנה יעד צמיחה של 6.5%-7%

זו תהיה הפעם הראשונה בה סין קובעת טווח צמיחה; הצמיחה בשנה שעברה עמדה על 6.9% - השיעור הנמוך זה 25 שנה

שירות כלכליסט 09:0230.01.16
ממשלת סין צפויה לאמץ יעד צמיחה של 6.5%-7% השנה, כך על פי גורמים המקורבים למקבלי ההחלטות. זו תהיה הפעם הראשונה שממשלת סין קובעת טווח צמיחה, וזאת בשל אי הוודאות של קובעי המדיניות לגבי סיכויי הצמיחה של סין. לפי הגורמים, הטווח המוצע, הדומה ליעד של "7% לערך" ב-2015, אומץ בידי בכירי הממשלה במפגש בדלתיים סגורות בוועידת הכלכלה המרכזית באמצע דצמבר.

 

 

 

הכלכלה השנייה בגודלה בעולם רשמה צמיחה של 6.9% ב-2015. זהו שיעור הצמיחה החלש ביותר של סין מזה 25 שנה, וכלכלנים מסוימים מאמינים כי שיעור הצמיחה בפועל אף נמוך מכך. "יש להניח כי יציבו יעד צמיחה של 6.5%-7% השנה, כשצמיחה של 6.5% הוא הסף התחתון", אמר אחד הגורמים, המשמש כיועץ מדיניות.

 

 

מפעל בסין מפעל בסין צילום: cc by Andreas Habich

 

קובעי המדיניות, המודאגים בשל אי הוודאות הגלובלית והשפעת הצמיחה על הרפורמות הכלכליות המבניות, התאמצו להגיע לאחדות דעים במפגש בדצמבר, אמרו הגורמים. משרד המידע של מועצת המדינה של סין, זרוע יחסי הציבור של הממשלה, לא הגיבה בעניין.

 

 

 

הרף התחתון של 6.5% משקף את שיעור הצמיחה הממוצע המינימלי הנדרש במהלך חמש השנים הבאות כדי לעמוד ביעד הנוכחי של הכפלת התוצר לנפש עד 2020, וזאת החל משנת 2010. יעד הצמיחה ל-2016 ותוכנית החומש ה-13 של המדינה - מתווה הכולל את 2020-2016 - יפורסמו במפגש השנתי של הקונגרס הלאומי העממי בתחילת מרץ. על אף שהנהגת סין אימצה את יעד הצמיחה, ייתכנו שינויים בטרם יתכנס הקונגרס.

 

"הממשלה לא חוששת יותר מדי מהצמיחה השנה ותתמקד יותר בתיקונים מבניים. הצמיחה תאט ברבעון הראשון וברבעון השני והאנשים חלוקים בדעותיהם לגבי הרבעונים השלישי והרביעי. הצמיחה השנתית הכוללת עלולה להאט ל-6.5%-6.6%", אמר ל-CNBC כלכלן ממשלתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x