$
תעשייה ופיננסים

האמריקאים התניעו מחדש: שיא מכירות רכב ב-2015

מכירות המשאיות ורכבי השטח השלימו את המהפך של תעשיית הרכב, שהייתה על סף התמוטטות ב-2009. בין הסיבות: מחירי הדלק והריבית הנמוכה

שירות כלכליסט 08:0407.01.16

מכירות כלי הרכב בארה"ב זינקו לשיא ועמדו ב־2015 על 17.5 מיליון מכוניות ומשאיות קלות - עלייה של 5.7% מהשנה הקודמת. העלות הכוללת של המכוניות שנמכרו עומדת על 570 מיליארד דולר. תעשיית הרכב עמדה לפני שש שנים על סף פשיטת רגל, אך המכירות ב־2015 אף שוברות את השיא הקודם משנת 2000, אז נמכרו 17.3 מיליון מכוניות. לשם השוואה, בשיאו של המשבר ב־2009, נמכרו במדינה 10.9 מיליון מכוניות בלבד.

 

 

בין הסיבות להתאוששות המרשימה נמצאים ירידת מחירי הדלק, עליית שיעור התעסוקה ושיעורי הריבית הנמוכים.מחירי הדלק הנמוכים, 2 דולר ל־7.5 ליטרים, נובעים מצניחת מחירי הנפט ברחבי עולם. זו גם הסיבה להערכת היצרניות שמכירות הטנדרים ורכבי הספורט, שהיוו כמחצית מכלל המכירות בארה"ב, ימשיכו לעלות השנה.

 

פורד קוגה פורד קוגה צילום: יצרן

 

רוב יצרניות הרכב דיווחו על הזינוק: פורד דיווחה על עלייה של 5.3% במכירות הרכב ב־2015, וג'נרל מוטורס (GM) דיווחה אף היא על עלייה של 5%. יצרנית הרכב הגדולה היחידה שדיווחה על ירידות היא פולקסווגן, אך הירידות נובעות מהתפוצצות פרשת דיזלגייט.

 

עם זאת, האנליסטים מזהירים כי קצב המכירות הגבוה עלול להאט, בין השאר בשל החלטת הבנק הפדראלי מחודש שעבר להתחיל בהעלאת הריבית. ואכן, קצב המכירות המותאם עונתית נפל מרמה שנתית של 18.2 מיליון רכבים בנובמבר, ל־17.3 מיליון מכוניות בדצמבר. האנליסטים גם הזהירו מעצירת רכישות משום שהצרכנים ימתינו עתה להצעות טובות יותר מצד היצרנים, שעשויים לפצוח במלחמת מחירים והנחות. גם המעבר לערים, והאפשרות לערוך שיתופי נסיעות דרך חברות כמו אובר וליפט, עשויים לעצור את פריחת השוק, ולטווח ארוך יותר.

 

טכנולוגיה חדשה אחת שעשויה להגביר את הלחץ ליצרנים היא המכונית ללא נהג. השבוע נודע כי ג'נרל מוטורס (GM) השקיעה 500 מיליון דולר בשליפט, מתוך מטרה לפתח מכוניות כזו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x