$
כלכלה ומדיניות

המשבר מחריף: סעודיה ניתקה את יחסיה עם איראן

ההחלטה התקבלה אחרי ההתקפות על שגרירות סעודיה בטהרן והקונסוליה במשהד, במחאה על הוצאתו להורג של השייח נימר א-נימר. נסראללה: "הדם שנשפך מהאידיאולוגיה, הכסף והנשק של בית המלוכה הסעודי, יביא את המשטר הסעודי לקצו"

רועי קייס, ynet 23:1503.01.16
שר החוץ הסעודי, עאדל א-ג'ובייר, הכריז הערב (א') במסיבת עיתונאים כי סעודיה החליטה לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם איראן. ההחלטה התקבלה בעקבות ההתקפות על השגרירות הסעודית בטהרן ונגד הקונסוליה במשהד, אחרי שסעודיה הוציאה להורג את השייח נימר א-נימר. ההודעה בנושא ניתוק היחסים נמסרה לשגריר איראן בסעודיה. כל הדיפלומטים האיראנים עם משפחותיהם פונו היום מסעודיה בטיסה של חברת התעופה של איחוד האמירויות.

 

בהודעה הרשמית של סעודיה נמסר: "בהסתמך על העובדות שהוצגו כאן, הממלכה הסעודית מכריזה על ניתוק יחסיה הדיפלומטיים עם איראן ודורשת מכל אנשי הסגל הדיפלומטי האיראני בסעודיה - השגרירות, הקונסוליה והמשרדים השייכים להם, לעזוב את אדמתה בתוך 48 שעות. שגריר איראן בסעודיה זומן כדי להודיע לו על כך".

 

במהלך דבריו הערבאמר אל-ג'ובייר: "ההיסטוריה של איראן מלאה בהתערבויות שליליות בעניינים של מדינות ערב. זה תמיד מתלווה בהרס, חורבן וברצח של חפים מפשע". שר החוץ הבהיר כי סעודיה לא תאפשר לאיראן לאיים על ביטחונה או על הביטחון של בני בריתה: "אנחנו נחושים להיאבק בטרור על שלל צורותיו ומסרבים לשתף פעולה עם מדינה שתומכת בטרור". בנוסף האשים כי איראן חותרת להפיץ עדתיות בעולם האיסלאמי, וקשר אותה להברחת חומרי נפץ למדינות המפרץ הסוניות כדי לערער את יציבותן.

 

אל-ג'ובייר אף סיפר כי השלטונות באיראן סירבו להיענות לבקשות של סעודיה, לתגבר את האבטחה סביב הנציגויות הדיפלומטיות שלה. שר החוץ הסעודי אמר כי אין זו הפעם הראשונה שהאיראנים נוהגים בתוקפנות כלפי משלחות דיפלומטיות. הוא הזכיר את ההשתלטות על השגרירות האמריקנית בטהרן וגם את הפריצה לשגרירות הבריטית לפני כמה שנים. אל-ג'ובייר טען כי גם אין זו הפעם הראשונה שמנסים לפגוע בנציגויות סעודיה בשטח איראן. בנוסף, הוא ציין כי משנת 2001 איראן מעניקה מקלט לבכירים בארגון אל-קאעידה.

 

סלמאן, מלך סעודיה סלמאן, מלך סעודיה צילום: בלומברג

 

בית המלוכה הסעודי, שהבין כנראה כמה הוצאתו להורג של א-נימר תהיה נפיצה, ניסה בהתחלה "להסתיר" אותו ברשימת 47 נידונים למוות: 45 סעודים, מצרי וצ'אדי, שמעורבים בטרור. במהרה נחשף שמספר 46 ברשימה הוא א-נימר, אופוזיציונר שיעי שמתנגד לבית המלוכה. מעצרו הפך לסמל עבור השיעים ברחבי העולם ובייחוד באיראן, שכבר באקוטובר, אחרי אישור הוצאתו להורג בבית הדין לערעורים, איימה כי "סעודיה תשלם מחיר כבד אם תוציא אותו להורג".

 

האיראנים פרסמו גם היום תגובה דומה, וטענו כי בזמן שסעודיה תומכת בארגוני הטרור באזור היא מדכאת את מבקריה ומוציאה אותם להורג. ועדת החוץ והביטחון הלאומי בפרלמנט האיראני דרשה ממשרד החוץ לבחון מחדש את יחסיה עם סעודיה. השליח הסעודי הממונה על היחסים עם איראן זומן לשיחה. באתר של המנהיג העליון עלי חמינאי פורסמה תמונה שמשווה בין "דאעש השחור" ל"דאעש הלבן". המסר ברור - סעודיה היא דאעש.

 

נסראללה: "מי שמתנגד בסעודיה - מוצא להורג"

 

מוקדם יותר היום נאם חסן נסראללה מזכ"ל חיזבאללה ותקף את בית המלוכה הסעודי. הנאום היה אמור להיות מוקדש לזכרו של איש הדת השיעי הלבנוני, השייח מוחמד א-חאתון. אבל הוצאתו להורג של השייח נימר א-נימר שהסעירה את העולם הערבי עמדה במרכז נאומו של נסראללה שלא היסס לאיים על בית המלוכה הסעודי. גם המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, איים כי סעודיה תשלם מחיר יקר על ההוצאה להורג של השייח.

 

"זמן הנימוסים נגמר", התחיל נסראללה את דבריו. הוא קבל על כך שאדמת חצי האי הערב נקראה באופן שקרי על שם משפחת סעוד (בית המלוכה הסעודי): "מדובר במשפחה שכפתה את עצמה על העם בחצי האי הערב באמצעות מעשי טבח, מעשי רצח והפחדה. זה כתוב בספרי ההיסטוריה. הממלכה הסעודית הזו הוקמה על עצמותיהם ועל דמם של העם והשבטים בחצי האי הערב, בכסף ובתמיכה בריטית, כחלק מהתוכנית הקולוניאליסטית להשתלט על הארצות שלנו. באותו תזמון נעשו הכנות להקמת ישות אחרת שמבוססת על מעשי טבח, על חלקי גופות ועל העצמות - ששמה ישראל, בפלסטין הכבושה".

 

נסראללה נאם כשבצדו הימני של המסך תמונתו של א-נימר, והבהיר כי ההוצאה להורג של השייח היא "אירוע עצום וגדול ממדים". לדבריו, "בשום פנים ואופן אי אפשר להקל ראש באירוע הזה ולא ניתן לעבור בהינף יד על ההוצאה להורג של איש דת מכובד, לוחם ג'יהאד ורפורמיסט". לאחר מכן נסראללה תהה מה היה פשעו של השייח א-נימר, שהוא נידון להוצאה להורג: "האם בית המשפט הסעודי הצליח להוכיח שהוא נשא נשק? האם הוא הקים התארגנות חמושה? האם הוא קרא להילחם או לשאת נשק?".

 

נסראללה נסראללה צילום: אי פי איי

 

נסראללה דיבר רבות על האומץ של איש הדת השיעי: "הוא דרש שלעם שלו יהיו חירויות טבעיות שיש לכל אדם בכל מקום בעולם, לבחור את שליטיו ולשלוט במשאבים המקומיים. זה הפשע שלו. מי שמדבר בסעודיה - מוצא להורג, מי שמתנגד בסעודיה - מוצא להורג. זו סעודיה שרוצה להפיץ דמוקרטיה ולהגן על החירויות באזור". הוא המשיך בנאום התוכחה: "הדם של השייח א-נימר ירדוף את בית המלוכה הסעודי עד ליום הדין, בעולם הזה ובעולם הבא". לאחר אותם דברים הקהל הגיב בקריאות נלהבות: "מוות לבית המלוכה הסעודי!".

 

נסראללה אמר כי יש כמה מסרים שסעודיה מנסה להעביר באמצעות ההוצאה להורג הזו: "או שתחיו כמו כבשים בממלכה שלנו, או שישחטו אתכם כמו כבשים". מסר נוסף הוא "לעולם הערבי והאיסלאמי - מי שמותח ביקורת על בית המלוכה הסעודי, דמו יישפך". נסראללה הזהיר כי אסור להיגרר למלחמת אחים בין הסונים לשיעים: "זה משרת את רוצחיו של השייח א-נימר". הוא טען כי יש גורמים שחודרים לתוך הסביבה השיעית בשיתוף פעולה עם גורמי ביון זרים כדי ללבות את האש.

 

בדומה לקולות באיראן, גם נסראללה עשה את ההשוואה בין המשטר הסעודי לדאעש וטען כי הם מגיעים מאותו בית מדרש: "תראו את קווי הדמיון בהתנהגות שבין דאעש למשטר הסעודי". הוא הזכיר כי סעודיה היא זו שתומכת ומסייעת לארגוני הטרור בעולם. לדבריו, "לא ניתן להסתמך על אפשרות של דיאלוג או היגיון סעודי. אנחנו עומדים בפני משטר שמלחמת אחים, הרג ודם טבועים בו".

 

נסראללה אף סיפר כי לאחר שהציג את עמדתו ביחס למלחמה בתימן ותקף את סעודיה, נכתב בעיתונות הסעודית כי בנו, האדי נסראללה, שנהרג בהיתקלות עם צה"ל ב-1997 בדרום לבנון, בכלל נהרג בקטטה במועדון לילה בביירות: "הבנים שלנו נהרגים בחזיתות הלחימה על פלסטין, לבנון, על האומה ועל האיסלאם. הבנים של הנסיכים הסעודים הם אלה שנהרגים במועדוני לילה".

 

לבסוף חזה נסראללה כי "הדם שנשפך בתימן, בחצי האי ערב ובבתי הכלא שלה, ובכל אדמה ערבית ואיסלאמית כתוצאה מהאידיאולוגיה, הכסף והנשק של בית המלוכה הסעודי, יביא את המשטר הסעודי לקצו. אני מצרף את הקול שלי לכל אלה שאמרו שסימני קצו של המשטר המושחת, הנפשע, העושק, העריץ והטרוריסטי החלו להיראות באופק".

 

בעיתוי מעניין, בזמן נאומו של נסראללה התאספה קבוצה של צעירים ליד השגרירות הסעודית בביירות כדי למחות על הוצאתו להורג של א-נימר. יריבו הגדול של נסראללה בלבנון, סעד אל-חרירי, המקורב לבית המלוכה הסעודי, אמר זמן קצר לאחר מכן כי "חיזבאללה מתנהג כאילו הוא אחראי על כל השיעים ברחבי העולם", והזכיר כי א-נימר היה אזרח סעודי. עכשיו צריך להמתין ולראות האם הריקושטים של הוצאתו המהדהדת להורג של השייח יתנו את אותותיהם בלבנון השסועה. אתמול היו הפגנות ברחבי איראן בעקבות הוצאתו להורג של השייח א-נימר, ומפגינים פרצו לשגרירות סעודיה בטהרן ולקונסוליה שלה בעיר משהד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x