$
תעשייה ופיננסים

"אנשים לא יפסיקו ללכת לסופרמרקט, גם במיתון"

ראש מטה הנדל"ן של ענקית המרכולים קרפור ברזיל מדווח על זינוק של 12% במכירות בסניפים המוזלים. "אנחנו אופטימיים"

תמר טוניק, סאו פאולו 20:0127.12.15

פרננדו לונרדיני, ראש מטה הנדל"ן של קרפור ברזיל, אופטימי מאוד לגבי כלכלת ברזיל, וסבור כי המיתון הנוכחי יחלוף ברגע שייפתר המשבר הפוליטי הפוקד את מדינת הענק - בדיוק כפי שקרה במשברים דומים מאז ראשית שנות התשעים.

 

"התחזיות שלנו הן חיוביות יותר מאשר שליליות", אמר לונרדיני בשיחה עם עיתונאים החודש במשרדי גזית ברזיל. "המצב גרוע כעת בגלל הקשר ההדוק בין שוק הסחורות לכלכלת ברזיל, כך שהיא חווה תנודתיות רבה".

 

קרפור, שנכנסה לברזיל לפני 40 שנה עם סניף הייפר־מרקט בסאו פאולו, רשמה ב־2014 מכירות בהיקף של 34 מיליארד ריאל. ברזיל היא השוק השני בגודלו של ענקית הקמעונאות, אחרי צרפת, והיא מעסיקה במדינה כ־72 אלף עובדים מתוך 380 אלף ברחבי העולם.

 

בירות פשוטות ובשר זול

 

"לאורך השנים חזינו בתבנית דומה שחוזרת על עצמה בפוליטיקה הברזילאית. הכלכלה התכווצה תחת נשיאים, הם הודחו, והמצב התאושש. גם הפעם, ברגע שהמשבר הפוליטי הזה ייפתר ויוסרו חסמים שמונעים את התאוששות הכלכלה, המצב ישתפר. זה התרחיש לדעתי", אומר לונרדיני. "זה הזמן להשקיע בכלכלת ברזיל ולא לסגת. בקרפור אנחנו ממשיכים להיות אופטימיים לגבי ברזיל. היקף המכירות בחנויות זהות עלה השנה בשיעור של 9%, קצת מעל קצב האינפלציה, ובסניפים המוזלים מדובר בזינוק של 12%. אנחנו מצפים שגם ב־2016 קצב הצמיחה יהיה קצת יותר גבוה מקצב האינפלציה".

 

הפגנה נגד מעורבות נשיאת ברזיל דילמה רוסף בשחיתות בפטרובראס הפגנה נגד מעורבות נשיאת ברזיל דילמה רוסף בשחיתות בפטרובראס צילום: איי אף פי

 

לדבריו, בעקבות המיתון שפגע בברזיל, קטגוריות שצמחו מהר מאוד בקרב לקוחות ממעמד הביניים־נמוך כמו בירות בוטיק ונתחי בשר יקרים, האטו, ובני המעמד הזה חזרו לצרוך בירות פשוטות ונתחי בשר זולים יותר. "אבל אנשים תמיד ילכו לסופרמרקט, גם בזמן מיתון", הוא אומר.

 

מאות סניפים חדשים

 

המותג הפרטי של קרפור, אשר נתח המכירות שלו באירופה מהווה 25%, אינו מתרומם בברזיל, וזאת בעיקר בשל בעיית ייצור. חיתולים ושוקולד של המותג נמכרים היטב, אך חלב וגבינות רושמים "צמיחה לא מזהירה", לדברי לונרדיני. "הבעיה העיקרית היא למצוא יצרנים מקומיים שיעמדו בסטנדרטים של קרפור", מסביר לונרדיני. "יש בברזיל מצב דיכוטומי שבו פועלות יצרניות ענק, כמו פרוקטר אנד גמבל ויוניליוור, ולעומת זאת, יצרניות מקומיות גרועות. כדי לפתור את הבעיה הזאת אנחנו לוקחים יצרניות מקומיות ומשקיעים בהן, כדי שיגיעו לסטנדרטים של קרפור".

 

קרפור נהנית מהניידות הגבוהה בין המעמדות שנרשמה בברזיל בעשור החולף, המושכת לקוחות חדשים אל סניפיה. הרשת מפעילה ברחבי ברזיל 488 סניפי מרכולים, ובשלוש השנים הקרובות בכוונתה לפתוח 50 סניפי הייפר־מרקט, לשפץ קיימים, להוסיף 200 סניפי אקספרס ולהשיק מחדש את פלטפורמת המכירות המקוונות שאותה סגרה ב־2012. "יש לנו רגשות מעורבים לגבי הפלטפורמה המקוונת והיא תרשום הפסדים גדולים, אבל אנחנו צריכים להיות במשחק הזה", מסכם לונרדיני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x