המזרח התיכון

חיזבאללה: סמיר קונטאר, רוצח משפחת הרן, חוסל בתקיפה ישראלית בדמשק

לילה דרמטי בסוריה: בכלי תקשורת ערבים דווח כי חיל האוויר הפציץ בפרברי דמשק וחיסל את בכיר חיזבאללה סמיר קונטאר, שרצח את בני משפחת הרן ב-1979. מאוחר יותר דיווחה רשת חיזבאללה את המידע. לפי הדיווחים, עוד 8 נהרגו בתקיפה, בהם בכיר בארגון שהוקם בגולן הסורי לפעולות נגד ישראל. במערכת הביטחון מסרבים להתייחס

כתבי ynet 08:1620.12.15

המעגל נסגר: 36 שנה אחרי שהשתתף במתקפת הטרור על נהריה ורצח באכזריות את סמיר קונטאר חוסל הלילה (יום א') בתקיפה של חיל האוויר בפרברי דמשק. לפי הדיווחים, בהפצצה נהרגו לפחות עוד שמונה אנשים, בהם בכיר בארגון שתכנן פיגועים נגד ישראל בגולן הסורי. בדומה לתקיפות קודמות שיוחסו לישראל בסוריה, גם הפעם נשמרת העמימות ובמערכת הביטחון שותקים ומסרבים להתייחס

 

לפי רשת "אל מנאר" של חיזבאללה, שני מטוסים של חיל האוויר, שחדרו למרחב האווירי הסורי, שיגרו ארבעה טילים ארוכי טווח לעבר מבנה של 6 קומות בג'רמאנה, מעט דרומית לבירה דמשק. ב"אל אחבאריה", שופרו של המשטר הסורי, נאמר כי הגורמים הרלוונטיים בודקים את שרידי הטילים שנותרו כדי לקבוע את איכותם ויכולת ההרס שלהם. לפי הדיווחים השונים, בתקיפה נהרג פרחאן עיסאם שעלאן, מפקד בכיר בארגון "ההתנגדות הלאומית הסורית בגולן", מיליציה שהוקמה כדי לפעול נגד ישראל.

 

שעה קלה לאחר הדיווחים ברשתות הערביות על התקיפה והחיסול של קונטאר, הודיע אחיו בסאם בטוויטר על מותו: "בגאווה והתנשאות אנחנו מודיעים על מות הקדושים של המפקד לוחם הג'יהאד סמיר קונטאר. אנחנו גאים להצטרף לשיירות משפחות השאהידים אחרי 30 שנה של המתנה בשיירת משפחות האסירים".

 

קונטאר נחשב במערכת הביטחון לגורם מוביל בניסיונות של חיזבאללה לייצר רצועת אחיזה בגבול עם ישראל ברמת הגולן כ"תמורה" לסיוע של מזכ"ל הארגון חסן נסראללה לצבאו של נשיא סוריה בשאר אסד.

 

סמיר קונטאר. חוסל בסורה סמיר קונטאר. חוסל בסורה

 

ב-1979, בעת שהיה קונטאר בן 16, הוא חדר ביחד עם שלושה מחבלים אחרים בסירת גומי מלבנון. הארבעה ירדו לחוף בנהריה, רצחו ביריות את השוטר אליהו שחר ופרצו לדירתה של משפחת הרן. הם לקחו כבני ערובה את דני הרן ובתו בת הארבע עינת, והאילו האמא סמדר הסתתרה עם בתה בת השנתיים, יעל.

 

האב דני והבת עינת נלקחו לחוף, שם החל קרב יריות עם השוטרים. קונטאר ירה למוות בדני הרן ובאכזריות שלא תתואר רוצץ בקת הרובה את גולגולתה של עינת הקטנה ורצח גם אותה. בבית המשפחה נחנקה למוות יעל בת השנתיים, בעת שאמה סמדר ניסתה להשתיקה. בחילופי הירי נהרג שוטר נוסף ושניים מחברי החוליה של הרן.

 

שעלאן. גם הוא חוסל

 

קונטאר שוחרר במסגרת עסקה שנחתמה בין ישראל לבין חיזבאללה בשנת 2008 ובתמורה הוחזרו לישראל גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר. בשנים האחרונות הוא הפך לגורם מרכזי בניסיון של חיזבאללה ושל איראן להקים תשתית ברמת הגולן נגד ישראל. הממשל האמריקני הכניס אותו לרשימת המבוקשים הבינלאומיים.בהודעה האמריקנית נאמר כי בעקבות שובו ללבנון "הוא הצטרף לחיזבאללה ומאז הוא אחד מהדוברים הגלויים והפופולרים של הארגון. מאז שובו, קונטאר ממלא גם תפקיד מבצעי של עזרה לאיראן וסוריה בבניית תשתית של החיזבאללה ברמת הגולן".

 

ביולי 2014 פורסם כי מוופק בדריה, שאנשי אופוזיציה למשטרו של בשאר אסד טענו כי היה "יד ימינו של סמיר קונטאר", נהרג בפיצוץ מכוניתו בגולן הסורי. העיתון "אל אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה ומקורב למשטר הסורי, ציטט גורמים שטענו כי "סוכני מוסד" חיסלו את בדריה. עם זאת, באופוזיציה אמרו כי הוא נהרג בקרבות מול המורדים.

 

גם לאחר מכן גורמי אופוזיציה סוריים היו בטוחים כי הוא מעורב עד צוואר בפעילות של חיזבאללה ושל הדרוזים הנאמנים למשטר נגד ישראל ונגד המורדים. לפי הטענות, מהשנה שעברה הוא ניסה לגייס את בני העדה הדרוזית - הן בגולן והן באזורים אחרים - להקמת מיליציה דרוזית שתילחם עבור המשטר, אך לא בהצלחה יתרה. באותה התארגנות היו חברים גם 120 מאנשי "השביחה" (הכנופיות של אסד), ויש המכנים אותה כ"התנגדות הסורית לשחרור הגולן". שעלאן שלפי

הדיווחים חוסל בתקיפה היה שייך לאותה התארגנות.

 

לאחרונה עלו טענות בעיתונות במדינות המפרץ כי קונטאר מפקח על פעילותו של מה שנקרא "חיזבאללה הסורי". קונטאר, שממעט להופיע בתקשורת, התראיין לאחרונה לערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה. בפאנל, שעסק ב"סודות המעורבות בישראלית בדרום סוריה", טען קונטאר כי "ישראל מעניקה סיוע רב לחמושים, אבל אל להם לשמוח יותר מדי על כך, כיוון שחלק מהם ישלמו מחיר גבוה יותר על כך". הוא נשאל אם הוא חושש שיחוסל, ענה בחיוב והוסיף: "אפילו אם יתנקשו בי או בלוחמי התנגדות אחרים, מפעל ההתנגדות בסוריה הולך קדימה".

 

דיווחים על תקיפות ישראליות בסוריה מופיעים מפעם לפעם בתקשורת הערבית, אבל בתחילת החודש - בפעם הראשונה - אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראלמנגנון התיאום עם רוסיה, המפציצה ללא הרף בשמי סוריה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x