$
כלכלה ומדיניות

ברזיל: שר האוצר התפטר - עקב חילוקי דעות עם הנשיאה על צעדי הצנע

מאמציו של ג'ואקים לוי לרסן את התקציב נתקלו בהתנגדויות חוזרות ונשנות מצד מפלגת העובדים שבשלטון; מחליפו של יהיה שר התכנון נלסון ברבוסה - הנחשב מקורב של דילמה רוסף

שירות כלכליסט 11:0319.12.15

שר האוצר של ברזיל ג'ואקים לוי התפטר מתפקידו על רקע חילוקי דעות עם הנשיאה דילמה רוסף בנוגע לצעדי הצנע שהחיל. לוי יוחלף על ידי מקורבה של רוסף, שר התכנון הנוכחי נלסון ברבוסה. לוי מסר בהצהרה כי הוא סמוך ובטוח שהכלכלה תתאושש ב-2016.

 

כלכלת ברזיל מתמודדת עם המיתון החמור ביותר שחוותה ב-25 השנים האחרונות, וברבעון השלישי התכווצה ב-4.5% לעומת הרבעון השלישי של השנה שעברה. "הזמן יוכיח שנקטוף את הפירות של כל המאמצים שהשקענו השנה, וכלכלת ברזיל תשוב למסלול", כתב לוי בהצהרה שפרסם.

 

דילמה רוסף דילמה רוסף צילום: רויטרס

מאמציו של לוי לרסן את התקציב נתקלו בהתנגדויות חוזרות ונשנות מצד מפלגת העובדים שבשלטון; בינתיים, ברבוסה הבטיח כי יפקח היטב על ההוצאות הציבוריות. "אם נשלוט על ההוצאות הממשלתיות, נוכל בסופו של דבר לצמצם את החוב", אמר. עוד הוסיף כי האינפלציה, שטיפסה השנה ל-10%, תתחיל לרדת בשנה הבאה.

 

ברזיל נמצאת גם בעיצומו של משבר פוליטי חמור. מוקדם יותר החודש יו"ר הבית התחתון של הקונגרס, אדוארדו קונהא, הסכים להתחיל בהתליכי ההדחה של הנשיאה, על רקע אי סדרים בניהול התקציב של השנה שעברה. עם זאת, ביום שישי העניק בית המשפט במדינה ניצחון חשוב לרוסף כשהורה להוסיף לסנאט, שבשליטת הממשלה, יותר סמכויות לבלום את תהליך ההדחה, וביטל ועדה שהוקמה כדי לטפל בענייני ההדחה. פירוש הדבר, שהאופוזיציה תצטרך להתחיל את כל התהליך מההתחלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x