$
חברה וסביבה

בריטניה: פערי השכר המגדריים בתפקידי ניהול עולים עם הגיל

מחקר חדש שהוגש לפרלמנט מצא שפער השכר המגדרי אצל מנהלים בני 60 ויותר כפול משל כלל המנהלים

שירות כלכליסט 23:4116.12.15

לאשה בתפקיד ניהולי יש סיכוי גדול להשתכר סכומים נמוכים במידה רבה משכרם של גברים בעמדה זהה, בהשוואה לכלל העובדים.

 

מחקר שפורסם בבריטניה השבוע חשף כי פער השכר בין גברים לנשים מנהלות מעל גיל 40 כפול מהממוצע, כך לפי הממצאים של המחקר שנערך במכון CMI הבריטי שמתמחה בהכשרת מנהלים, שהוגשו לוועדה לקידום נשים ושוויון בפרלמנט הבריטי שלשום. במכון מצאו שנשים מעל גיל 40 בתפקידי ניהול מרוויחות 35% פחות מגברים בתפקידים דומים, בשעה שהממוצע הכללי עומד על 19%. המצב של הנשים רק הולך ומחמיר ככל שהן מתבגרות, ובשנות השישים לחייהן הנשים חוות פער שכר של 38%.

 

בחודשים האחרונים הגבירו המחוקקים בבריטניה את המאמצים להפחית את הפער הגבוה בין שכר נשים וגברים. בין השאר הכריז ראש הממשלה דיוויד קמרון כי כל חברה שמעסיקה 250 עובדים או יותר תחויב על פי חוק לפרסם את השכר הממוצע של הנשים ושל הגברים שעובדים אצלה. ועוד, בממשלה פועלים להגדלת ייצוג הנשים בדירקטוריונים של החברות הגדולות, והיעד הוא שנשים יתפסו 33% מהמושבים בדירקטוריונים בתוך חמש שנים.

 

עם זאת, מנכ"לית CMI אן פרנקה הזהירה את המחוקקים כי לפי הממצאים לא נראה שהפער עומד להיסגר בזמן הקרוב. "כל מי שמאמין שקביעת היעדים של ייצוג הנשים בדירקטוריונים מבטלת את תקרת הזכוכית מחזיק בדעה מוטעית", היא אמרה. "שוויון וקידום פירושם הרבה יותר מכך שיהיה לנו מספר זהה של נשים ושל גברים בדירקטוריון".

פרנקה הוסיפה וציינה כי מנהלות מתמודדות לא רק עם האפליה המסורתית, אלא גם עם אפליה "לא מודעת" והרסנית יותר. לדוגמה ציינה כי נשים רבות שחוזרות לאחר חופשת לידה נאלצות להסתפק במשרה מצומצמת בתפקידים פחות מאתגרים "שמציעים מנהלים עם כוונות טובות אך תפיסה מוטעית".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x