$
כלכלה ומדיניות

המשבר בענף האנרגיה: 250 אלף איש פוטרו בשנה האחרונה

הנפט נסחר סביב 40 דולר לחבית, והצפי הוא שהחברות בתחום ייאלצו לקצץ עוד מיליארדים מתקציביהן בשנה הבאה; "כולם ירגישו את הכאב הכרוך ברמת מחירים כזאת"

שירות כלכליסט 18:0021.11.15
הירידה המתמשכת במחירי הנפט, שמתקרבים לרמה של 40 דולר לחבית מקשה על החברות הנפט האמריקאיות להמשיך בפעילות סדירה, ובשנה שעברה פוטרו ברחבי העולם מעל 250 אלף אנשים בתעשייה, כך לפי חברת הייעוץ גרייבס מיוסטון. "מחירים של 40 דולר או 50 דולר לא עובדים בעסק הזה", אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" ריאן לאנס, מנכ"ל קונוקו פיליפס, יצרנית הנפט העצמאית הגדולה ביותר בארה"ב.

 

 

 

התרחיש הגרוע ביותר שעלה על דעת מרבית היצרניות היה אפשרות של ירידת מחירים ל-50 דולר לחבית, אולם תרחיש זה מתחיל להיראות אופטימי בהתחשב בכך שסעודיה ממשיכה לשאוב נפט ברמות קרובות לשיא, ויצואניות מרכזיות כמו עיראק העלו את התפוקה. כתוצאה מכך, חברות רבות שקיוו שיוכלו לשרוד את ירידת המחירים בלי לפטר עובדים ולקצץ בשכר, נאלצות כעת לצמצם שוב בעלויות, מסביר האנליסט אריק לי מסיטיגרופ.

 

 

מחירי הנפט גולשים כלפי מטה מחירי הנפט גולשים כלפי מטה צילום: איי אף פי

 

לדבריו חברות הנפט עצמן אחראיות במידה מסוימת למצב הנוכחי. בתקופות של עליות מחירים, הן מיהרו לשוב לשדות הנפט כדי לקדוח בארות חדשים, ובכך הוסיפו למלאי העודף גם כך. הפעילות העודפת גרמה לכך שגם לאחר שמספר אסדות הקידוח הפועלות בארה"ב נפלו השנה ב-60%, הייצור נחלש רק ב-3% בין אפריל לאוגוסט.

 

 

 

כתוצאה מכך, ב-12 החודשים האחרונים, 24 החברות הגדולות ביותר בארה"ב המייצרות נפט מפצלי שמן דיווחו על הפסדים של מעל 62 מיליארד דולר. על פי דניס קאסידי, מנהל חברת הייעוץ אליקס פרטנרס, חברות האנרגיה ייאלצו לקצץ מיליארדי דולרים נוספים מהתקציב שלהן בשנה הבאה, לנוכח עצירת הקידוחים במקומות רבים ברחבי העולם בשל ירידת המחירים. "כולם ירגישו את הכאב הכרוך ברמת מחירים של 40 דולר", הוא מסביר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x