$
כלכלה ומדיניות

הטרור בפריז: הקרב עבר לרשתות החברתיות

הרשת בערבית נהפכה לזירת התגוששות בין תומכי דאעש ומתנגדיו. "קודם נכבוש את פריז, אחר כך את רומא ואחר כך את אנדלוסיה"; "אני רוצה להגר לכוכב ישראל הרחוק מפיגועי דאעש"

דורון פסקין 16:5014.11.15

כוחו של ארגון דאעש נובע במידה רבה מיכולתו למקסם את פוטנציאל הרשתות החברתיות. מתקפת הטרור בפריז צפויה לעודד צעירים רבים להצטרף לארגונים הקיצוניים, כמו ששאר אמצעי התעמולה של דאעש סייעו במשיכת מוסלמים לשורותיו מכל רחבי העולם.

 

מטבע הדברים, בעקבות הפיגועים בפריז הפכה הרשת בערבית לזירת התגוששות בין תומכי דאעש ומתנגדיו. עבור תומכי דאעש, הדם הצרפתי ברחובות היה לא פחות מסיבה למסיבה. ההתקפות המשולבות במרכז הבירה הצרפתית נתפשו כ"תגובה טבעית" על מה שכינו תומכי האיסלאם הקיצוני כתוקפנות הצרפתית בעיראק ובסוריה. מתנגדי דאעש מנגד הביעו דאגה שהפיגועים הללו יהפכו כל מוסלמי באירופה לאויב וחמור מכך מדינות האיחוד יסגרו שעריהן לפליטים המנסים לבנות חיים חדשים הרחק מהתופת הסורית.

 

תחת האשתג "פריז עולה באש" כתב למשל משתמש המכונה "אבו טלחה" המזהה עצמו כחייל בצבא הח'ליפות: "אללה קיבל את מבצעי הפיגועים בפריז בגן עדן, אללה גמול להם כראוי על מה שעשו". משתמש אחר בשם סעד אלסעד מצא סיבה להצדיק את הטבח בפריז וכתב לצרפתים: "הרגתם מיליון מוסלמים באלג'יריה. אם שכחתם קיבלתם מאתנו תזכורת". משתמש אחר כתב "כל מי שמשתתף בהפצצות נגד המוסלמים בסוריה ובעיראק ישלם מחיר" ואילו תומך אחר של דאעש כתב כי "קודם נכבוש את פריז, אחר כך את רומא ואחר כך את אנדלוסיה (ספרד)".

  

טרור בפריז טרור בפריז צילום: אם סי טי

 

גם שמה של ישראל ותפקידם של היהודים כביכול לא נפקד בציוצים הערביים. משתמש פלסטיני בשם אחד ראפע כתב: "פיגועי פריז לא העכירו את מצב רוחי לאחר חיסול שני ציונים בחברון. הדבר הראשון לא מעניין אותי והשני הוא בזכות אללה." משתמש פלסטיני אחר שהזדהה בשם "המהנדס חאמד חוג'ה" כתב: "צבא הכיבוש הישראלי הרס את ביתו של האסיר יחיא אלחאג'. פלסטין אינה פריז. הדם שלהם מיין ושלנו ממים".

 

משתמש שהזדהה כ"נוקם עבור אללה מירושלים" כתב "מסר ליהודים" ברוח זו: "מה אתם אומרים על המכות שסופגים האינטרסים שלכם ממזרח למערב? בקרוב תראו את זה אצלכם".

 

אבל היו גם משתמשים ערביים שגם ברגעים אלה לא איבדו את הציניות נוכח האירועים הקשים בפריז. משתמש בשם "מוהנד" כתב: "אני רוצה להגר לכוכב ישראל הרחוק מפיגועי דאעש והמקום הכי בטוח". משתמש ערבי בשם מוחמד עבדאללה שהתייחס לפיגוע בקרבת אצטדיון הכדורגל בפריז כתב: "המנצח במשחק בין צרפת לגרמניה הוא ארגון המדינה האסלאמית".

 

 

הכותב מומחה לכלכלת המזרח התיכון ומימון הטרור 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x