$
כלכלה ומדיניות

"סין היא עדיין אחד מיעדי ההשקעה האטרקטיביים בעולם"

ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג נועד במדינתו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואמר, כי פוטנציאל הביקוש המקומי של סין גדול מתמיד

שירות כלכליסט 11:2431.10.15

פוטנציאל הביקוש המקומי של סין גדול כתמיד, חרף ההאטה ותהליך לא קל של טרנספורמציה כלכלית - כך אמר ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג. זאת עלי פי הצהרה באתר משרד החוץ הסיני היום (שבת). דבריו של לי נאמרו אתמול בעיר הייפי במזרח סין, בעת פורום עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. לדברי לי, "סין עודנה אחר מיעדי ההשקעה האטרקטיביים בעולם".

 

כלכלת סין בדרכה לרשום את קצב הצמיחה האיטי ביותר שלה מזה 25 שנה, אולם נתונים רשמיים מראים שהשיעור החודשי של המכירות הקמעונאיות השנה עולה ביותר מ-10% מידי חודש ואילו סקטורים כגון בידור צומחים בשיעור מהיר. ההוצאה הפרטית הביאה ל-60% מהצמיחה הכלכלית בסין במחצית הראשונה של 2015.

 

מימין: לי קצ'יאנג, ראש ממשלת סין ושי ג'ינפינג, נשיא סין מימין: לי קצ'יאנג, ראש ממשלת סין ושי ג'ינפינג, נשיא סין צילום: אי פי איי

 

יעד הצמיחה של ממשלת סין היא 7% אולם, בסוף השבוע שעבר אמר לי כי נתון זה לא חקוק בסלע. "מעולם לא אמרנו שנגן בגופנו על יעד כזה או אחר, אולם על הכלכלה לפעול בטווח סביר".

 

בקונגרס העסקי הסינו-גרמני שנערך בהייפיי ביום שישי, אמרה מרקל שגרמניה תומכת בעיקרון בהענקת סאטוס של כלכלת שוק לסין - מה שיקשה על האיחוד האירופי להגן על עסקים מקומיים מהתחרות מצד סין. אולם, היא אמרה שבה בעת יש לבייג'ינג עבודה רבה לפניה.

 

האיחוד האירופי וחברים נוספים בארגון הסחר העולמי - WTO - צריכים להחליט אם להעניק לסין סטטוס של כלכלת שוק עד סוף 2016. כאשר הצטרפה סין לארגון ב-2001 קבע הארגון שהמחירים בסין לא נקבעים בידי כוחות השוק אולם הוא צפה כי בתוך 15 שנה תצמצם בייג'ינג את שליטתה בכלכלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x