$
המזרח התיכון

דאעש בסיני: "אנחנו הפלנו את המטוס הרוסי"

שלוחת המדינה האיסלאמית בחצי האי טוענת כי אנשיה הפילו את מטוס הנוסעים, שסיבת התרסקותו עדיין נחקרת ברוסיה ובמצרים: "זאת תגובה להתקפות של פוטין בסוריה". כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות נספו. גורם ברשות התעופה המצרית אמר כי הטייס דיווח על תקלה לפני ההתרסקות

ynet 16:1531.10.15

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע בצהריים (שבת) כי מחר יצוין במדינה יום אבל לאומי לזכרם של הנספים בהתרסקות מטוס הנוסעים הרוסי הבוקר בחצי האי סיני שבמצרים. כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות נספו באסון הכבד. סיבת ההתרסקות עדיין לא ברורה. גורם ברשות התעופפה המצרית אמר כי הטייס דיווח על תקלה לפני ההתרסקות, אך אין לכך אישור רשמי. אף ארגון טרור לא לקח אחריות על יירוט המטוס. הקופסה השחורה נמצאה.

שלוחת דאעש בסיני פרסמה הודעה שבה טענה כי אנשיה בחצי האי הפילו את מטוס הנוסעים הרוסי. "לוחמי המדינה האיסלאמית הצליחו הבוקר להפיל מטוס נוסעים רוסי מסוג A321 זאת אחרי שפגעו בשמי חצי האי סיני, לאחר שהמריא משארם א-שייח בדרכו לרוסיה". גורם ששוחח עם סוכנות המזוהה עם דאעש טען כי "הפעולה הזו היא תגובה להתקפות של מטוסי חיל האוויר הרוסי שגרמו למותם של מאות מוסלמים בשטח סוריה, רבים מהם נשים וילדים" 

 

בהודעת ממשלת מצרים נמסר כי "המטוס המריא בשעה 05:58 שעון קהיר משדה התעופה בשארם א-שייח לכיוון סנט פטרסבורג. בשעה 06:20 המטוס נעלם ממסכי המכ"ם. מטוס של צבא מצרים קלט את שברי המטוס בקרבת הכפר אל-חסנה באזור הררי".

 

מחברת איירבוס נמסר: "איירבוס מצטערת להודיע שמטוס A321-200 שהופעל על ידי חברת מטרו-ג'ט (בעבר קולביה) היה מעורב בתאונה מעל חצי האי סיני. כלי הטיס המריא לפי המתוכנן משארח א-שייח לסנט פטרסבורג. המטוס שהיה מעורב בתאונה צבר 56,000 שעות טיסה בכמעט 21 אלף טיסות".  

 

שארם א-שייח, סיני שארם א-שייח, סיני צילום: בלומברג

 

באתר החדשות הרוסי "לנטה.רו" דווח כי הצוות של המטוס התלונן לפני יותר משבוע כמה פעמים על בעיות במנוע של המטוס ולא נעשה שום דבר. עוד דווח כי לפני שהקשר עם המטוס נותק ביקש הטייס לשנות מסלול ולנחות בקהיר.

 

ברוסיה משפחות רבות הגיעו לשדה התעופה בסנט פטרסבורג כדי לקבל מידע על גורל יקיריהם. אחת מהן הייתה אירנה. "בתי הייתה על הטיסה הזאת", סיפרה בדמעות. "אנחנו לא יודעים כלום. אני מקווה מאוד שהיא לא נהרגה באסון הזה". אישה אחת עמדה בגרון חנוק מול המצלמות כשהיא מראה תמונה של בנה שעלה על המטוס יחד עם בתו.

 

קצין משטרה בשדה אמר לעיתונאים כי נפתח חמ"ל למשפחות במלון קראון פלאזה בעיר ולשם יזרום כל המידע. "אנחנו עדיין מקבלים פרטים ממצרים ומקווים שיהיה לנו מה לחדש בקרוב", אמר הקצין הרוסי. סיני מהווה יעד פופלרי לתיירים רוסים. שלושה מיליון תיירים ביקרו בשנה החולפת במצרים, חלק גדול מהם בסיני.

 

 

 

הריסות המטוס נמצאו בצפון סיני, דרומית לאל-עריש. המקום מרוחק 105 קילומטרים מאילת באזור שבו נערכים קרבות בין צבא מצריים לחמושים מוסלמים. גופות רבות נמצאו בזירה, בהן 17 של ילדים.

 

שלוחת דאעש בסיני לא פרסמה הודעה רשמית בעניין התרסקות. עם זאת, תומכי הארגון ברשתות החברתיות כבר רמזו לאפשרות כי אנשיו הם שהפילו את המטוס.

 

בנוסף לחקירה המצרית, גם רוסיה פתחה בחקירה ובאופן רשמי בודקת "הפרת חוקי טיסה והכנה לקראתה". צוות חקירה רוסי עושה את דרכו למצרים. ממוסקבה נמסר כי הצוות יפעל בשיתוף פעולה עם הרשויות במצרים.

 

מניתוח נתוני המכ"ם עולה כי לפני שאבד הקשר עם המטוס הוא טס במהירות של בערך 400 קשר לשעה (740 קמ"ש) ואז בשנייה אחת צנח ל-93 קשר לשעה (172 קמ"ש), ובשלב זה גם אבד הקשר עם המטוס.

 

ממשרד החוץ הישראלי נמסר כי לא ידוע עדיין על ישראלים שהיו במטוס, ולא הגיעו פניות ממשפחות לחדר המצב.

 

אברהם (קים) קמחי, חוקר תאונות אוויריות במשרד התחבורה וקברניט לשעבר בחברת אל על, אמר בשיחה עם ynet כי עדיין מוקדם להעריך מדוע מטוס הרוסי התרסק בחצי האי סיני. לדבריו, "אנחנו בשלב מאוד מוקדם בשביל להעריך מה קרה, הקופסאות השחורות כבר נמצאו וזה דבר שיכול להאיר את כל האירוע הזה".

 

קמחי ציין כי לאחרונה היו מספר אירועים אוויריים במעורבות מטוסי איירבוס מדגם 320 בהם עלתה בעיה של אנשי הצוות במעבר בין הטייס האוטומטי לטיסה ידנית. "יש דיווח שעדיין לא אומת, על ידי הקלטות, על כך שהטייס ביקש לחזור לנחות בשארם א-שייח", הסביר, "הרבה מנתוני הטיסה שפורסמו הם בלתי אפשריים, וברגע זה ההערכה היא שמדובר בתקלה טכנית ולא בהפלה מכוונת. השינוי במהירות ובגובה, בצורה כל כך חדה, יכול להצביע על אולי בכך שהמטוס איבד מנוע והסתבך עם המהירות, אבל עדיין מוקדם להעריך ללא נתונים נוספים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x