$
תעשייה ופיננסים

הממשל האמריקאי נגד פולקסווגן: השתמשה בתוכנה ש"מרמה" בדיקות זיהום אוויר

הממשל הורה לחטיבה האמריקאית של החברה לבצע ריקול של כחצי מיליון מכוניות בהן הותקנה התוכנה; לפי הערכות, החברה עשויה לספוג קנסות בסך 18 מיליארד דולר

תומר הדר 20:1518.09.15

פולקסווגן העולמית עשויה למצוא עצמה במרכז פרשה הנוגעת לניסיון להונות את הממשל האמריקאי בכל הקשור להצגת נתוני זיהום של כלי רכב.

 

 

 

הממשל האמריקאי הודיע היום (ו') לחטיבתה האמריקאית של החברה (מדובר בחטיבה נפרדת מפולקסווגן אירופה, המייצרת בין היתר מכוניות עבור השוק הישראלי), שיחייב את היצרנית להודיע על ריקול ענק - לכחצי מיליון מכוניות. הסיבה: היצרנית השתמשה לכאורה בתוכנת מחשב שהותקנה במכוניותיה, שמטרתה היא "לרמות" את תקן מדידת זיהום האוויר המחמיר הנהוג בארה"ב. לפי הערכות, החברה עשויה לספוג קנסות בסך 18 מיליארד דולר בעקבות הפרשה.

 

 

 

כידוע, מנועיהן של כל המכוניות המודרניות המשווקות כיום בעולם הם מנועים מבוקרי מחשב. מכיוון שכך, ניתן לבצע בהם שינויים באמצעות חדירה אל מחשב הרכב - ושינוי של פרמטרים כגון תזמון ההצתה, הלחץ במגדשי הטורבו וגם כמות הדלק שמעבירים מזרקי הדלק אל המנוע. כל אלה - ופרמטרים אחרים - יכולים להשפיע על צריכת הדלק של הרכב וגם להפחית, או להגדיל, את כמות המזהמים שהרכב פולט.

 

במסגרת המהלך נגד פולקסווגן שיגרה ה-EPA - הרשות לאיכות הסביבה בממשל האמריקאי, אזהרה לפולקסווגן והודיעה כי החברה הפרה את חוקי הזיהום באמצעות התקנה של תוכנת מחשב מיוחדת בדגמים אשר מצוידים במנועי דיזל בעלי ארבע בוכנות - שיוצרו בין 2009 ל-2015. התוכנה מסוגלת להבחין מתי המכונית עוברת את מבדקי זיהום האוויר הנהוגים בארה"ב (בדיוק כפי שמכוניות עוברות בדיקת זיהום אוויר ב"טסט" בישראל) - ויודעת לגרום למנוע לפלוט פחות זיהום, (לדוגמה באמצעות צמצום זמני פתיחת מזרקי הדלק, שמפחיתה את כמות הזיהום). כאשר בדיקת הזיהום מסתיימת, התוכנה המותקנת במכוניות פולקסווגן חוזרת אל המצב הרגיל, בו הרכב מזהם יותר. במצב הרגיל, יש לציין, הרכב יכול להפיק יותר כוח.

 

לדברי סינת'יה גיילס, סמנכ"לית משרד האכיפה של ה-EPA, "השימוש בתוכנה כזו הוא בלתי חוקי ומסכן את בריאות הציבור". עוד ציינה גיילס כי "התוכנה נועדה להסתיר את הזיהום שהמכוניות יוצרות, כגון חנקן, היוצר ערפיח ומדלדל את שכבת האוזון. המזהמים הללו קשורים ליצירת מחלות כגון אסטמה", הוסיפה גיילס.

 

בנוסף לפנייתה החמורה של ה-EPA לפולקסווגן, גם מדינת קליפורניה ביצעה מהלך דומה. יצוין שבגלל בעיית הערפיח, בקליפורניה מקובל תקן מחמיר ביותר של זיהום אוויר לכלי רכב - הנחשב מחמיר יותר מזה שנהוג ביתר ארה"ב. הדגמים להם נוגעת הפרשה הם פולקסווגן ג'טה, חיפושית, אאודי A3, גולף ופאסאט. עבור פולקסווגן, מדובר במכה תדמיתית קשה: היצרנית ביצעה בשנים האחרונות שורה של מהלכי חדירה אגרסיביים בניסיון להחדיר לשוק האמריקאי את דגמי הדיזל שלה, זאת בעוד שבארה"ב, עד לחדירת דגמי הדיזל של פולקסווגן, כמעט ולא נמכרו כלל מכוניות נוסעים בעלות מנועים מסוג זה.

 

 

 

מהלך זה, של ה-EPA מהווה חלק מתכנית אכיפה אגרסיבית כלפי תעשיית הרכב. בנובמבר 2014 נקנסו יונדאי וקיה ב-300 מיליון דולר לאחר שלא דייקו בפרסומיהן שפירטו את נתוני צריכת הדלק של 1.2 מיליון מכוניות ששווקו בארה"ב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x