$
חברה וסביבה

החברות Shell וסנטריקה מקצצות 12 אלף משרות

שתי חברות האנרגיה המובילות של בריטניה מפטרות עובדים על רקע מחירי הנפט הנמוכים. הקיצוצים בסנטריקה צפויים לעורר סערה, משום שחטיבת החברה, בריטיש גז, הכפילה את רווחיה ל-813 מיליון דולר

שירות כלכליסט 11:5030.07.15

למעלה מ-12 אלף משרות יקוצצו אצל שתי חברות האנרגיה המובילות של בריטניה – של (Shell) וסנטריקה – וזאת כתוצאה ממחירי הנפט הנמוכים וארגון מחדש אצל השתיים.

 

של קיצצה 6,500 משרות וקבלניות ואילו סנטקירה, המחזיקה בחברת "בריטיש גז", רוצה לבטל 6,000 משרות, בעיקר בבריטניה.

 

סביר כי הקיצוצים בסנטריקה – אחת משש ספקיות הגז והחשמל של בריטניה – יגרמו לסערה פוליטית בעוד חטיבת בריטיש גז של החברה הכפילה את רווחיה ל-813 מיליון דולר.

 

תחנת דלק Shell תחנת דלק Shell צילום: בלומברג

 

במהלך ה-12 החודשים האחרונים, פחת מחירו של הנפט במחצית ואילץ חברות נפט וגז לעמדת מגננה וקיצוצי הוצאות. אולם סנטריקה החליפה את ההנהלה והבטיחה כי תערוך שינוי דרמטי בחברה.

 

חברת Shell רשמה ירידה של 35% ברווחיה לרבעון, ל-5.25 מליארד דולר ואילו הרווח התפעולי המתואם של סנטריקה למחצית הראשונה ירד ב-3% בלבד, ל-1.56 מיליארד דולר. כעת תחת ההנהגה החדשה של איאן קון, החברה אומרת כי היא מתכוונת לקצץ 1.172 מיליארד דולר מהוצאותיה השנתיות עד לשנת 2020 ומתכוונת להיפטר מפעילות נפט ורוח בהיקף של עד מיליארד דולר.

 

קון, שהגיע לחברה מ-BP בתחילת השנה, אמר כי יקצץ בפעילות חיפוש הנפט בים הצפוני ובקידוח וכן בפעילות ייצור חשמל, אולם הבטיח לשמור על שביעות רצון בקרב המשקיעים.

 

"לצד תוכנית התייעלות מקיפה של הקבוצה, אנו נשמור על ערך ארוך טווח למשקיעים, נעמיד כיעד צמיחה של 3%-5% בתזרים הון מפעילות תפעולית לשנה ונאמץ מדיניות מתקדמת של דיבידנדים", אמר ל"גרדיאן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x