$
חברה וסביבה

המשבר ביוון

היוונים פחדו מתספורת לחסכונות - ויצאו לשופינג של מכוניות יוקרה ותכשיטים

ההגבלות שהוטלו על משיכת הון מהבנקים ביוון בשלושת השבועות האחרונים הקפיצו את הרכישות בכרטיסי אשראי. מכירות מוצרי היוקרה והאלקטרוניקה קפצו - מתכשיטים ומכשירי טלוויזיה ועד מכוניות גרמניות

שירות כלכליסט 20:2020.07.15

ההגבלות על משיכת ההון שהוטלו על הבנקים ביוון בשלושת השבועות האחרונים והוסרו רק אתמול הזניקו את מכירות מוצרי היוקרה והאלקטרוניקה, מתכשיטים ומכשירי טלוויזיה ועד מכוניות גרמניות — על כך מדווח "דויטשה וולה" הגרמני.  

היוונים, כך עולה עתה מדיווחי החברות הקמעונאיות ומותגי היוקרה, ניצלו את החירות הפיננסית היחידה שנותרה להם בשבועות הללו: רכישות בלתי מוגבלות בכרטיסי אשראי. כך למשל, חברת דיקסונס קרפון, החברה־האם של מותג מוצרי האלקטרוניקה היווני קוטסובולוס, דיווחה כי מכירות של מוצרים גדולים כמו מסכי טלוויזיה בשוק היווני הצמיחו ב־־21% את הרווח הנקי של החברה ברבעון לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

אאודי A1. מכירות כלי הרכב עלו ב-13% אאודי A1. מכירות כלי הרכב עלו ב-13%

 

דובר מטעם זולאטס, מותג התכשיטים היוקרתי שהיה חביב על ג'קי קנדי־אונסיס ואליזבת טיילור, דיווח כי באחרונה הגיע לקוח לסניף הדגל במרכז אתונה וביקש לרכוש תכשיטים בשווי מיליון יורו. החנות סירבה והעדיפה להוסיף ולהחזיק בסחורה. ברחוב הקניות המרכזי של פרבר היוקרה של אתונה מיכאליס חנות תכשיטים הפועלת מאז 1963 דיווחה גם היא על זינוק במכירות בשבועות האחרונים. "במשך כשבועיים עלו המכירות בכ־30%", סיפרה איריני טסיליבי, אחת הבעלים. "אנשים רכשו תכשיטים עם אבנים יקרות או זהב משום שהערך שלהם עלה", ציינה. לדבריה, היא ביצעה הרבה עסקאות בכרטיסי אשראי בשבועות האחרונים. "אנשים חששו כי הממשלה תעשה תספורת בחסכונות שלהם, אז הם ביצעו רכישות".

 

גם ענף כלי הרכב הרוויח מהחשש של היוונים מפני תספורת לחסכונותיהם, ומכירות המכוניות בשנה שהסתיימה ביוני עלו ב־13% לעומת התקופה המקבילה שנה קודם לכן. יועץ מכירות בסוכנות אאודי, סימטריס סיננידיס, סיפר לעיתון כי מספר העסקאות עלה בהשוואה לחודש שקדם להגבלות משיכת ההון. "אנשים רכשו מכוניות כי חששו לאבד את כספם", הסביר. "מאז הושג ההסכם עם הנושים נכנסים לכאן פחות לקוחות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x