$
כלכלה ומדיניות

הצעה באיחוד האירופי: משרד אוצר משותף עד 2025

מתקדמים לאינטגרציה כלכלית מלאה? על רקע התהיות באיחוד האירופי על מידת יעילותו של של איחוד מוניטרי קרא יו"ר הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר למדינות גוש היורו להקים משרד אוצר אחד שירכז את כל המדיניות הכלכלית של האיחוד

שירות כלכליסט 09:1323.06.15

על רקע התהיות שנשמעו בשבועות האחרונים באיחוד האירופי על מידת יעילותו וכדאיותו של איחוד מוניטרי, קרא יו"ר הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר אתמול למדינות גוש היורו להקים משרד אוצר אחד שירכז את כל המדיניות הכלכלית של האיחוד עד שנת 2025 — כך לפי סוכנות רויטרס.

 

יונקר התבסס על דו"ח של הבנק האירופי המרכזי שהוצג אתמול בבריסל וקיבל את אישורו של נגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי, כמו גם של גורמים כלכליים בכירים באיחוד האירופי.

 

דגל האיחוד האירופי דגל האיחוד האירופי צילום: בלומברג

 

על פי ההצעה, המדינות יאחדו את קופותיהן לקופה אחת ואת תקציביהן לתקציב אחד. לפי ההצעה, אף שהממשלות של המדינות החברות בגוש היורו יוכלו להכריע בסוגיות מסוימות של מיסוי והוצאה ממשלתית, "רוב הסוגיות יוכרעו בהחלטה משותפת". "חברי האיחוד כבר זנחו את המטבעות הקודמים שלהם. בעתות אלה של משבר זה הזמן להגדיל את הסולידריות", אמר יונקר.

 

עוד פרויקט ברוח דומה שהדו"ח עסק בו הוא חיזוק האינטגרציה בתחום הבנקאות, מהלך אשר המדינות התחייבו לו ב־2012 ובמסגרתו תתבצע האחדה של המערכת הבנקאית. כמו כן יאוחדו כמה קרנות של הבנקים המרכזיים לקרן אחת. לטווח הקצר מציע יונקר להקים מועצה של מומחים כלכליים "אשר תסייע לנציבות האירופית לתכנן את המדיניות הכלכלית של האיחוד המוניטרי עד 2017".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x