$
כלכלה ומדיניות

גרמניה: אנחנו מוכנים לנהל שיחות עם יוון "עד הרגע האחרון"

לאחר שאמש הסתיימה פסגת שרי האוצר של אירופה ללא הסכמות, מתכנס היום הבנק האירופי לישיבת חירום ובאתונה אלפי אזרחים קוראים להצלתה של יוון. ציפרס: "הבונים על תרחישי אימה - יתבדו"

בלומברג 12:3019.06.15

לאחר שפסגת שרי האוצר של אירופה הסתיימה אמש ללא הסכמות, הודיעה גרמניה היום (ו') כי תהיה מוכנה לנהל שיחות עם אתונה "עד הרגע האחרון". ראש המטה של אנגלה מרקל, פטר אלטמאייר הדגיש עם זאת, כי על יוון יהיה לערוך רפורמות. אלטמאייר אמר שהוא עדיין מאמין שיוון ונושיה יכולים למצוא פיתרון הולם למשבר החוב של יוון והוסיף כי כל מדינות גוש היורו מעוניינות למנוע את עזיבתה של יוון. מרקל מתמודדת כעת מהתנגדות גוברת מתוך מפלגתה לכל סיוע נוסף ליוון. גרמניה היא הנושה הגדולה ביותר של יוון ותורמת את הכסף הרב ביותר לקרן הסיוע.

 

אתמול עשתה יוון צעד נוסף לכיוון דלת היציאה מגוש היורו. זאת לאחר שמפגש של בכירי האוצר של גוש היורו הסתיים בנימה שלילית לאחר שהצדדים שוב לא הצליחו להגיע לכל הסכם עם המדינה מוכת החוב. כעת קוראים מנהיגי האיחוד לפסגת חירום ביום שני.

 

בתוך כך, הבנק המרכזי של אירופה מתכונן לישיבת חרום משל עצמו היום (ו') ואלפי אזרחים ביוון התגודדו מחוץ לבניין הפרלמנט באתונה בקריאה הצלתה של יוון מחדלות פירעון. ממשלתו של אלכסיס ציפרס טוענת שיש קונספירציה לסחוט את יוון בשל כשלון השיחות וציפרס עצמו אמר שעוד ניתן להגיע להסכמה. "אלו הבונים על משברים ועל תרחישי אימה יגלו שהם טועים", אמר ציפריס בהודעת דוא"ל היום.

 

ראשי אירופה בדיונים. מימין: הולנד, מרקל וציפרס ראשי אירופה בדיונים. מימין: הולנד, מרקל וציפרס צילום: איי אף פי

 

בעוד האפשרות של פיקוח הון מרחף באוויר, שחקני מפתח בגוש היורו שבידיהם ההחלטה על גורלה של יוון, הביעו את כעסם על נציגה הבכירים של יוון בשיחות. "מהלך החירום שיש לנקוט כעת הוא לבסס דיאלוג עם המבוגרים האחראים שבחדר. מה שחסר לנו כעת הוא דיאלוג אמיתי". כך אמרה ראש קרן המטבע העולמית כריסטין לגארד לאחר ששמעה את דבריו של שר האוצר היווני יאניס ורופאקיס אתמול בלוקסמבורג.

 

לאחר הישיבה, כתב ורופקיס בבלוג כי יוון פועלת למטרת "הסכם טוב", אולם כל עסקה שתיחתם צריכה להיות מבוססת על רפורמות התוקפות "התנהגות פרזיטית המחפשת תשלומי שכר דירה" ולא על שינויים "שיביאו להעלאות מסים ושיערערו את הסיוע לחלשים".

 

הזמן פועל לרעת היוונים

 

אולם לא כולם מביעים אופטימיות כמו ציפרס והצמרת הגרמנית ונראה כי הפער בין יוון לנושיה - הבנק המרכזי של אירופה, קרן המטבע הבינלאומית והנציבות האירופית - גדול מאי פעם. לאחר ששיחה בדלתיים סגורות שארכה 4 שעות הסתיימה ללא הסכמות, ייתכן שמה שעוד נותר מהקשרים של יוון עם גוש היורו יתחיל להיפרם. לגבי האפשרות שיוון תנודה מהגוש, אומר שר האוצר ההולנדי, ירון דיסלבלום: "כפי שדברים נראים כעת, אנו הולכים בכיוון זה".

 

מבחינתו של ציפרס, הזמן פועל לרעתו: גם אם יקבל הסכמה מחברי ממשלתו, הרי שהזמן שיידרש לכך עלול להיות מאוחר מכדי למנוע חדלות פירעון של יוון על תשלום ה-1.7 מיליארד דולר שעליה לשלם לקרן המטבע העולמית עד סוף החודש, אמר דיסלבלום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x