$
כלכלה ומדיניות

קמרון ניצח בבחירות: "אהיה ראש הממשלה של כולם"

ראש ממשלת בריטניה ויו"ר המפלגה השמרנית, שלפי המדגמים ירכיב את הממשלה הבאה, נשא נאום ניצחון ובו אמר כי זה "לילה עוצמתי למפלגה". ראש הלייבור המובס אד מיליבנד הביע צער על ההפסד: "בסקוטלנד ראינו גל לאומנות שהכריע את המפלגה שלנו", ניסה להסביר את התוצאות

ynet 08:3808.05.15

ניצחון למפלגה השמרנית בבחירות בבריטניה. לפי תוצאות המדגמים שפורסמו בחצות דיוויד קמרון ירכיב גם את הממשלה הבאה של הממלכה. "זה בפירוש לילה עוצמתי מאוד עבור המפלגה השמרנית", אמר קמרון לתומכיו בנאום ניצחון מאופק שנשא הבוקר (יום ו'). זמן קצר לפני כן ראש מפלגת הלייבור אד מיליבנד הודה בהפסד ואמר כי היה "לילה קשה ומאכזב מאוד".

 

קמרון אמר כי הוא מקווה להרכיב ממשלה כבר בימים הקרובים. הוא הדגיש כי עדיין מוקדם לדעת מה יהיו התוצאות הסופיות, אך אמר כי הוא מקווה למשול על כולם ולקיים את הבטחתו להעביר יותר סמכויות משילות לאזורים השונים. בכך התכוון ככל הנראה לסקוטלנד ולוולש. לאחר מכן צייץ בטוויטר: "אומה אחת, בריטניה אחת - כך אני מקווה למשול אם אהיה בר מזל מספיק להמשיך כראש ממשלה".

 

מוקדם יותר ראש מפלגת הלייבור אד מיליבנד נשא דברים גם הוא ואמר כי כי מפלגתו עברה לילה מאכזב וקשה. "לא הגענו להישגים שרצינו באנגליה, ובסקוטלנד ראינו גל לאומנות שהכריע את המפלגה שלנו", אמר מיליבנד שציין כי הוא "מצטער מאוד" על מה שקרה.

 

לפי תוצאות המדגם: מפלגת השמרנים זכתה ב-316 מושבים, הלייבור ב-239, ליברל-דמוקרטים ב-10, המפלגה האירו-סקפטית בשני מושבים, המפלגה הלאומית הסקוטית זכתה ב-58. 25 המושבים האחרים מתחלקים בין המפלגות הנוספות. לקראת פרסום תוצאות האמת הסופיות רשת BBC צופה כי המפלגה השמרנית תזכה לבסוף ב-325 מושבים בפרלמנט מתוך 650.

 

קמרון ורעייתו שמנתה מצביעים קמרון ורעייתו שמנתה מצביעים צילום: רויטרס

 

המפתיעה הגדולה של הבחירות היא המפלגה הלאומית הסקוטית, שלפי המדגם הגדילה את כוחה פי עשרה. מנהיגת המפלגה ניקולה סטרג'ן אמרה כי יש להתייחס בזהירות למדגם היציאה שלפיו מפלגתה זכתה ב-58 מושבים מתוך 59 המושבים של סקוטלנד בפרלמנט הבריטי. "אני מקווה שיהיה לנו לילה טוב, אבל המספר 58 לא נראה אמיתי". בשעות מאז המדגם נראה כי תוצאתו מבטיחה ולאחר ספירת 30 מחוזות סקוטיים - בכולם זכו נציגי המפלגה.

 

המפלגה הסקוטית עשתה גם היסטוריה קטנה הלילה כשסטודנטית בת 20 הפכה למחוקקת הצעירה ביותר זה מאות שנים בממלכה לאחר שניצחה את אחד הפוליטיקאים הבכירים במדינה. מארי בלאק מהמפלגה הסקוטית הלאומית הביסה את דאגלס אלכסנדר (47) מהלייבור בבחירות במחוז פייזלי ורנפרושייר סאות'. בלאק היא המחוקקת הצעירה ביותר מאז כריסטופר מונק, שמונה לפרלמנט ב-1667 בעודו בן 13.

 

בפרלמנט הבריטי יש 650 מושבים, אבל בניגוד למערכות בחירות בתקופות אחרות בהיסטוריה הבריטית, אף מפלגה אינה צפויה להשיג הפעם יותר 50% מהמושבים או יותר שיאפשרו לה לשלוט לבדה (מצב המכונה פרלמנט תלוי), ולכן גם הלייבור וגם השמרנים יזדקקו להסכם קואליציוני עם שתי מפלגות קטנות לפחות. שיטת הבחירות בבריטניה היא מחוזית: לכל אחד מ-650 המחוזות מוקצה מושב, כך שלא מספר הקולות הכללי שקיבלה מפלגה קובע את מספר המושבים שלה בפרלמנט, אלא מספר המחוזות שבהם היא ניצחה.

 

מערכת הבחירות בבריטניה התמקדה ברובה בנושא הכלכלה. המפלגה השמרנית מנסה להציג עצמה לציבור כמפלגה שמצליחה לאושש את כלכלת בריטניה וליצור מקומות עבודה, ומבטיחה להפחית את מס ההכנסה ל-30 מיליון בריטים. הלייבור הבטיחה לקצץ את הגירעון הבריטי מדי שנה, להטיל מס הכנסה גבוה יותר על האחוז בעל ההכנסה הגבוהה ביותר בבריטניה ולהגן על האינטרסים של משפחות קשות יום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x