$
כלכלה ומדיניות

ייצור הנפט בארה"ב – לקראת שיא של 45 שנה

על פי הערכות בתעשיית האנרגיה, בתוך חמישה חודשים תגיע רמת ייצור הנפט הממוצעת בארה"ב לקצב של 9.65 מיליון חביות ביום - יותר מהשיא הקודם שנרשם ב-1970. אם יירשם עודף היצע בשוק ייתכן שאספקת הנפט תצומצם

שירות כלכליסט 09:5404.04.15

ייצור הנפט בארה"ב עומד לרשום עד ספטמבר שיא שנתי של כל הזמנים. כך על פי חברת הייעוץ לתעשיית הנפט והגז ריסטאד אנרג'י (Rystad Energy). אם יצור הנפט במדינה אכן יגיע לשיא חדש, רמות ההיצע בשוק ישברו אף הן שיאים. בתגובה לכך עשויות יצרניות הנפט לבצע מהלך מנוגד - ולצמצם את אספקת הנפט באופן יזום. 

על פי הערכותיה של ריסטאד אנרג'י, בתוך חמישה חודשים בלבד תגיע רמת ייצור הנפט הממוצעת בארה"ב ל-9.65 מיליון חביות ליום – יותר מהשיא הקודם שנרשם ב-1970 וכלל קצב ייצור של 9.64 מיליון חביות ליום. במקביל מתברר כי גם רזרבות הנפט הגולמי המצויות בידי ארה"ב עומדות כעת על רמת שיא של 471.4 מיליון חביות, זאת על פי נתוני מנהל האנרגיה האמריקאי – גם כן יותר מהשיא של שנות ה-70.

 

קידוח נפט. גם רזרבות הנפט עומדות כעת ברמת שיא קידוח נפט. גם רזרבות הנפט עומדות כעת ברמת שיא צילום: shutterstock

 

קצב הייצור הגבוה בארה"ב הוא זה שעמד מאחורי צניחת מחירי הנפט ב-46% בשנה שעברה, אולם אם יגיע זה לרמות שיא, הרי שהדבר עלול להיתרגם לעלייה במחירים וחזרה לרמתם השגרתית, זאת עקב צמצום משלוחי הנפט הצפוי לאחר מכן. הערכותיה של ריסטאד אנרג'י כוללות גם נפט גולמי וקונדנסט (פחמימנים נוזליים הנוצרים לאחר ייצור הנפט הגולמי), ומבוססת על מחיר של 55 דולר לחבית של נפט גולמי מסוג WTI.

 

על פי ג'יימס וויליאמס, כלכלן המתמחה בשוק האנרגיה בפירמת WTRG Economics, ייתכן שתפוקת השיא כבר נרשמה או שהיא עתידה להירשם בחודש הנוכחי, וזאת משום שכבר עתה נרשמת ירידה באספקת הנפט מדרום דקוטה, ועל פי התחזיות גם טקסס עתידה ללכת בעקבותיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x