$
תעשייה ופיננסים

המדינות הבטוחות לעסקים: מנורבגיה בצמרת עד ונצואלה בתחתית, ואיפה ישראל?

פורסם הדירוג השנתי של המדינות הבטוחות והמסוכנות ביותר לעסקים. ישראל רשמה ירידה של שלושה מקומות בדירוג, אך היא עדיין ממוקמת במקום סביר הודות ליציבות הכלכלית של המשק

שירות כלכליסט 15:4131.03.15

הסיכון לכלכלה הישראלית גדל בשנה האחרונה, ובא לידי ביטוי בירידה של שלושה מקומות במדד העמידות העולמי (Resilience Index). המדד, אותו מפרסמת חברת הביטוח FM Global נועד לזהות את המקומות המסוכנים והבטוחים ביותר בעולם לעשות איתם עסקים, והוא מבוסס על גורמים כמו שחיתות, תשתיות, איכות רשת האספקה המקומית ותלות המדינה על נפט שמוינו לפי שלוש קטגוריות עיקריות: כלכלה, איכות סיכונים ושרשרת אספקה.

 

ישראל דורגה השנה במקום ה-32, ירידה לעומת המקום ה-29 בשנה שעברה. מצבה של ישראל הדרדר במיוחד בקטגוריית "איכות הסיכון" בו ירדה מהמקום ה-10 בשנה שעברה למקום ה-24. ישראל מדורגת ליד עוד מדינות מהמזרח התיכון, ביניהן איחוד האמירויות (מקום 29) ועומאן (מקום 35), אולם קטאר היא המדינה היחידה מהאזור שדורגה בעשירייה הראשונה, והשתחלה למקום השביעי, הודות ליציבות המאקרו כלכלית שלה ורמת האבטחה הגבוהה במדינה.

 

נורבגיה ושוויץ דורגו במקומות הראשונים, ואחריהן הולנד. בקצה השני של הרשימה נמצאת ונצואלה שהוכתרה למדינה המסוכנת בעולם לעסקים, הודות ל"שילוב מאתגר" בין כלכלה לא יציבה, אינפלציה גבוהה וחוב ציבורי, בנוסף לשווקים "לא מתפקדים". מדינות נוספות בתחתית הרשימה כוללות את קירגיסטן, מאוריטניה וניקרגואה.

 

אוקראינה וקזחסטן רשמו את הירידות החדות ביותר, לאחר שכל אחת מהן הידרדרה ב-31 מקומות. הירידה החדה של אוקראינה נבעה מהמלחמה "ומחויבות חלשה לניהול סיכונים טבעיים". מנגד, טייוואן רשמה את העלייה הגדולה ביותר של 52 מקומות עד למקום ה-37.

 

10 המדינות הבטוחות ביותר

 

1. נורבגיה. היציבה ביותר 1. נורבגיה. היציבה ביותר

 

2. שוויץ 2. שוויץ צילום: שאטרסטוק

 

3. הולנד 3. הולנד

 

עוד בעשירייה (מקומות 4-10 לפי הסדר): אירלנד, לוקסמבורג, גרמניה, קטאר, קנדה, פינלנד וארה"ב.

 

10 המדינות המסוכנות ביותר

 

1. ונצואלה. המסוכנת ביותר לעסקים 1. ונצואלה. המסוכנת ביותר לעסקים צילום: בלומברג

 

2. קירגיסטן 2. קירגיסטן צילום: fansshare.com

 

3. מאוריטניה 3. מאוריטניה צילום: fansshare.com

 

עוד בעשירייה (מקומות 4-10 לפי הסדר): ניקרגואה, הרפובליקה הדומיניקאנית, הונדורס, ג'מיקה, פקיסטן, מצרים וטג'יקיסטן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x