$
חברה וסביבה

מדינות במשבר מוכרות דרכונים כדי לצמצם את הגירעון

מאז 2008 זינק מספר המדינות שמעניקות למשקיעים בהן אזרחות, או שמתעניינות בפיתוח מסלולים להענקת אזרחות תמורת השקעה. התופעה החלה בביקור של עורך דין שוויצרי במדינה קאריבית מוכת חוב

בלומברג 13:0919.03.15

לא מעט מדינות מעניקות מעמד תושב לאנשים שמשקיעים בכלכלה המקומית. לונדון, למשל, הפכה לביתם של מיליארדרים ממדינות מתפתחות, גם אם אלו לא מחזיקים באזרחות בריטית. אבל מאז המשבר הכלכלי שהחל ב־2008 ישנן מדינות שמעניקות אזרחות למשקיעים, גם אם אלו לא ביקרו ולא מתכוונים לבקר בהן מעולם.

 

עד 2008 רק האיים הקאריביים הזעירים דומיניקה וסנט קיטס השתמשו בהענקת אזרחות תמורת תשלום כמקור להעשרת הקופה הציבורית. הביקוש לדרכונים שלהן היה נמוך, והיוזמה לא זכתה לתשומת לב בקרב בעלי הממון.

 

אלא שב־2006 שכרה סנט קיטס את שירותיו של עורך דין שוויצרי בשם כריסטיאן קאלין. הגליון הקרוב של כתב העת "בלומברג מרקטס" מספק הצצה לאופן בו הפך קאלין דרכונים למוצר צריכה לעשירים. כשקאלין הגיע לסנט קיטס, המדינה הקטנה היתה בנקודת שפל חברתית וכלכלית. רבים ממטעי הסוכר - אחד ממקורות ההכנסה העיקריים שלה - נסגרו, כנופיות אלימות השתוללו ברחובות הבירה בסטר, והחוב הממשלתי היה השלישי בגובהו בעולם ביחס לתמ"ג. בחיפוש אחר מקורות הכנסה חדשים, הציע קאלין לממשלת סנט קיסט לבנות מחדש את תוכנית האזרחות תמורת השקעה שהיא הפעילה מאז 1984, ולא זכתה לתשומת לב רבה עד אז.

 

מהפך כלכלי

 

ביוזמתו הסירה סנט קיטס חסמים רבים בפני מבקשי אזרחות, והפכה לפופולרית ביותר מבין המדינות שמפעילות תוכנית אזרחות תמורת השקעה. כדי להיות אזרח של סנט קיטס צריך לתרום לאחת הקרנות הממשלתיות 250 אלף דולר, או להשקיע בנדל"ן במדינה לפחות 400 אלף דולר. קבלת האזרחות לא מחייבת את האזרח החדש להניח את כף רגלו במדינה החדשה ולו פעם אחת למשך כל ימי חייו.

 

 

התוכנית בגרסתה החדשה נחלה הצלחה, וסייעה לסנט קיטס להיחלץ מהמשבר העולמי במצב טוב בהרבה מאשר שכנותיה בקאריביים. ג'ודית גולד, ראש משלחת קרן המטבע הבינלאומית לסנט קיטס, אמרה לבלומברג כי התוכנית הביאה ל"מהפך מוחלט במצבה הכלכלי של המדינה".

 

ההצלחה של קאלין בסנט קיטס הפכה אותו ואת המשרד שלו, Henley & Partners מציריך, למובילים בכל הנוגע לבניית תוכניות אזרחות תמורת השקעה. ב־2011 הוא בנה תוכנית דומה עבור קפריסין, שדורשת השקעה של 2.5 מיליון יורו תמורת אזרחות, וב־2013 שכרו את שירותיו עוד שתי מדינות קאריביות, גרנדה ואנטיגואה וברבדואה.

 

אשתקד הוא ייעץ למלטה, שהשיקה גם היא תוכנית אזרחות תמורת השקעה. עם המדינות שבוחנות שיתוף פעולה עמו נמנות הן המדינות הקאריביות סנט לוסיה וג'מייקה, והן מדינות החברות באיחוד האירופי כמו סלובניה. מדינות אירופיות אחרות כמו קרואטיה, מונטנגרו ואלבניה שוקלות גם הן להשיק תוכנית אזרחות תמורת השקעה.

 

מלטה. מה צריך בשביל דרכון? מלטה. מה צריך בשביל דרכון? צילום: .royalcaribbean.com

 

להערכתו של קאלין, נכון לסוף 2014 עשרות מדינות שכרו את משרדו כדי לייעץ להן לגבי תוכניות אזרחות תמורת השקעה. היקף ההשקעות למדינות שמפעילות תוכניות מסוג זה הגיע עד אותו זמן ל־4 מיליארד דולר.

 

עיקר הביקוש לאזרחות המדינות שמפעילות את התוכניות הללו מגיע מצד עשירים ממדינות מתפתחות, שחופש התנועה שמעניק הדרכון של מולדתם מוגבל יחסית, ודרכון של מדינה זרה עשוי להעניק להם אפשרות ביקור בנקודות רבות יותר על פני הגלובוס.

 

סיבה אחרת להצטרפות לתוכנית אזרחות תמורת השקעה היא אי־יציבות פוליטית. עו"ד קאלין הסביר לבלומברג כי "אנשים ממדינות לא יציבות, שבהן אין כל ביטחון לגבי העתיד, רוצים שתהיה להם חלופה". סיבה שלישית לרכישת דרכון היא כלכלית גרידא: שיעור המס במדינות הקאריביות וכן בקפריסין הוא נמוך מאוד, והחזקת אזרחות של אחת ממדינות אלה מקלה מאוד על תכנונים לצורך התחמקות מתשלום מס.

 

עקיפת סנקציות

 

חשש נוסף שקיים הוא ניצול של תוכניות האזרחות בתמורה להשקעה בידי ארגוני פשע וטרור.

 

במאי 2014 הודיע משרד האוצר האמריקאי כי סנט קיטס העניקה אזרחות לאזרחים איראנים, שביקשו להשתמש בדרכונים החדשים כדי לעקוף את הסנקציות שהוטלו על איראן על ידי מדינות המערב בתגובה לתוכנית הגרעין שלה. לאחר פרסום ההודעה האמריקאית, הצהירה קנדה שמעתה היא תדרוש מאזרחי סנט קיטס להוציא ויזה כשהם מבקרים בתחומה. סנט קיטס הגיבה בבהלה למהלכים הצפון־אמריקאיים, ודרשה מכל מי שקיבל דרכון בין ינואר 2012 ליולי 2014 להחליף אותו באחד חדש, שבו מצוין גם מקום הלידה של בעליו. להערכת חברת ארטון קפיטל הקנדית, המתחרה העיקרית של קאלין בתעשיית קניית האזרחויות, נאלצה סנט קיטס להחליף 16 אלף דרכונים שהיא הוציאה בתקופה הזו. מספר תושבי המדינה כולה עומד על 48 אלף.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x