$
כלכלה ומדיניות

ממשיכים לרדת: רוסיה מפחיתה את הריבית ב-1% לרמה של 14%

זאת בניסיון להתמודד עם הקשיים שיוצרות הסנקציות מצד המערב. רק בינואר נחתכה הריבית מ-17% ל-15%. מודי'ס התריעה כי הכלכלה הרוסית עלולה להתכווץ השנה ב-5.5%

שירות כלכליסט 14:2913.03.15

הבנק המרכזי של רוסיה ממשיך בהורדת הריבית בניסיון להמריץ את כלכלתה של רוסיה הנאבקת עם הסנקציות שהוטלו על המדינה בידי המערב. הבנק הוריד את הריבית היום מ-15% ל-14%. ההורדה התבצעה, לאחר הורדת ריבית דרמטית אף יותר שבוצעה בסוף ינואר - אז ירד שיעור הריבית מ-17%. לאחר ההחלטה, התחזק הרובל מול הדולר.

 לפני שלושה חודשים, בדצמבר האחרון, העלה הבנק המרכזי של רוסיה את הריבית בשיעור חד מ-10.5% ל-17% במטרה לחזק את הרובל הנחלש ולהילחם באינפלציה. ההחלטה השנויה במחלוקת עוררה ביקורת מצד מספר שרים בממשלה הרוסית, כולל הנשיא פוטין עצמו.

 

הרובל המשתולל ברוסיה. נחלש השנה ב-70% מול הדולר הרובל המשתולל ברוסיה. נחלש השנה ב-70% מול הדולר צילום: רויטרס

 

רוסיה מתמודדת כעת עם קשיים מכמה חזיתות. ב-12 החודשים האחרונים הרובל נחלש מול הדולר בכ-70%. במקביל האינפלציה הלכה ועלתה והגיעה בפברואר ל-16.7%, על פי נתונים רשמיים במדינה.

 

הכלכלה הרוסית סובלת, בין היתר, מהירידה החדה במחירי הנפט בעולם, אך בעיקר מהסנקציות הכלכליות שהוטלו על המדינה מצד המערב, זאת לאחר שרוסיה סיפחה את חצי האי קרים בשנה שעברה. סוכנות הדירוג מודי'ס התריעה כי כלכלת המדינה עלולה להתכווץ ב-5.5% במהלך 2015 – נתון שרחוק מאוד מהצמיחה בגובה 5.6% שרשמה המדינה ב-2008.

 

ביום רביעי אנדריי קוסטין, מנכ"ל הבנק השני בגודלו ברוסיה VTB, קרא להורדה של "לפחות 100 נקודות בסיס" ברמת הריבית. "הבעיה המרכזית שלי היא הריבית הגבוהה. מימון הפך ליקר מאוד. אם הבנק המרכזי היה מצליח להביא להורדת הריבית, הדבר היה משפר את המצב באופן משמעותי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x